X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwszy upadek Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 12:48
Czy musiało dojść  do pierwszego  upadku Polski i jakim kosztem udało się z niego podnieść? W drugiej audycji cyklu związanego z nadchodzącą setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę będziemy mówić o pierwszym w historii upadku Polski i podnoszeniu się z niego.
- Trudno nie odnieść wrażenia, że zarówno dla Galla, jak i dla kolejnych kronikarzy największym pechem Mieszka II było to, że rządził po wielkim ojcu - mówi dr Grzegorz Pac
- Trudno nie odnieść wrażenia, że zarówno dla Galla, jak i dla kolejnych kronikarzy największym pechem Mieszka II było to, że rządził po wielkim ojcu - mówi dr Grzegorz PacFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

To lata 1025-1058. Czasy panowania Mieszka II, który jak nikt inny, boleśnie przekonał się o tym, że bycie synem wybitnego ojca, jakim był Bolesław Chrobry nie jest łatwe. Jakie nauki wynikają z tego na przyszłość?

Trzynastowieczni historycy zrobili złą pracę władcy. Nazywali go gnuśnym i jego charakter wskazywali jako główną przyczynę upadku  państwa polskiego. Dziś  Mieszko II oceniany jest łagodniej. W XIX wieku zauważono, że to sytuacja polityczna była dla tego władcy  niekorzystna i nie dał rady zapobiec zagrożeniom. Dlaczego?

***

Na audycję z cyklu "Historia żywa" w sobotę (16.09) o godz. 14.10 zapraszają prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszczak.

ag/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bolesław Chrobry - pierwszy król Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 06:13
Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko II - król, który doprowadził kraj do ruiny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 14:11
Będąc synem Bolesława Chrobrego Mieszko II pod żadnym względem nie dorównał jego sławie. Co prawda pisał i czytał po łacinie, znał grekę, fundował liczne kościoły, ale do historii przeszedł jako władca nieudolny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rycheza, pierwsza polska królowa, to zdrajczyni?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 16:00
Rycheza, z pochodzenia Niemka, wywiozła z Polski na dwór cesarski insygnia władzy królewskiej. Jednocześnie jej zasługą była odbudowa prestiżu monarchii piastowskiej po śmierci jej męża Mieszka II. Wtedy - dzięki jej staraniom - na tron wstąpił ich syn Kazimierz, zwany później Odnowicielem.
rozwiń zwiń