Czy naprawdę jemy zdrowo?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 13:47
Skoro jesteśmy tym, co jemy, warto przyjrzeć się jakości tego, co nakładamy na nasze talerze, tym bardziej, że nie ustają próby wprowadzenia na polski rynek żywności genetycznie zmodyfikowanej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nd3000

Co i jak kształtuje nasze nawyki, gusta i kuchnię? Czy pomiędzy "swojskim" a "bio" można postawić znak równości? I czy zdrowie musi tyle kosztować?

O tym porozmawiamy z gośćmi najbliższej audycji "Damska torebka" prof. Ewą Rembiałkowską, technolog żywienia z SGGW, Sandrine Reginiec, Polką mieszkająca we Francji zaangażowaną w promocję produkcji zdrowej żywności, Anną Ogiegło, mamą dwójki dzieci, miłośniczką produktów organicznych, zaangażowaną w projekt Vege Life i Przemysławem Sendzielskim, założycielem portalu RanoZebrano.

***

Na audycję z cyklu Damska torebka w sobotę (16.09) o godz. 16.10 zapraszają Marta Januszewska i Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

ac/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakwaszenie organizmu? Odżywiaj się tak, by do tego nie dopuścić

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 22:06
Dietetycy i lekarze coraz częściej podkreślają, jak ważna jet równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie. Jej zaburzenie to efekt niewłaściwej diety. Skutkiem zakwaszenia mogą być z kolei poważne dolegliwości, ale nie będą nam groziły, jeśli tylko będziemy się odpowiednio odżywiać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kody źródłem cennych informacji o owocach i warzywach. Co się pod nimi kryje?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 08:00
Kupując owoce i warzywa kierujemy się głównie ich wyglądem i ceną. Na wielu z nich znajdują się jednak oznaczenia i kody, które dla świadomego konsumenta mogą być cennym źródłem informacji nie tylko o tym, gdzie i w jakich warunkach je uprawiano, ale też czy np. nie były modyfikowane genetycznie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barwnik E 171. Dlaczego lepiej na niego uważać?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 09:50
Jest w szeregu produktów, m.in. lukrze, lodach, serkach topionych, a także gumach do żucia i pastach do zębów. To ditlenek tytanu – E 171, niedawno uznany za bezpieczny. Batalia o jego stosowanie w żywności może zacząć się znowu.
rozwiń zwiń