"Nie mówcie, że nie mamy niczego"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 13:20
- Kiedy dorastałam rozmawiałam z rodzicami po angielsku, ale zawsze miałam świadomość, że oni rozmawiają ze mną w języku, w którym nie czują się swobodnie - mówi w audycji "Moje książki" Madeleine Thien, kanadyjska pisarka o chińsko-malezyjskich korzeniach.
Audio
  • "Nie mówcie, że nie mamy niczego" (Moje książki/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Powieść Madeleine Thien "Nie mówcie, że nie mamy niczego" została nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera, a jej talentem od dawna zachwyca się kanadyjska noblistka Alice Munro.

- Wspierała mnie od wczesnego etapu, kiedy pisałam pierwszą książkę, czyli 15 lat temu, kiedy jeszcze nie była noblistką. Nigdy nie spotkałyśmy się osobiście. To wsparcie było dla mnie czymś absolutnie nieoczekiwanym. Byłam ogromnie wzruszona, tym bardziej, że Alice Munro rzadko wypowiada się publicznie i przedstawia swoje recenzje - mówi Madeleine Thien.

"Nie mówcie, że nie mamy niczego" to historia rodzin dwóch chińskich muzyków, którzy po rewolucji kulturalnej roku 1966 nie mogli już uprawiać swojego zawodu. Starszy z nich został w Chinach, młodszy wyemigrował do Kanady. Po latach, córka młodszego z nich próbuje odkryć powody samobójstwa ojca i skomplikowaną przeszłość swojej rodziny. Pomaga jej w tym córka starszego muzyka, która musiała uciekać z Chin do Kanady po masakrze na Placu Tiananmen w 1989 roku. 

- Muzyka była formą ekspresji, która jest spleciona z bohaterami tej powieści. Jest to nie tylko powołanie, ale cały sposób postrzegania i doświadczania świata. Ten język zostaje zabrany bohaterom. To jest tak, jakby musieli nauczyć się żyć w innym świecie i w inny sposób -mówi Madeleine Thien

Skąd polskie wątki w książce ""Nie mówcie, że nie mamy niczego"? Czy Madeleine Thien gra na jakimś instrumencie, skoro w książce jest tyle muzyki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Madeleine Thien (kanadyjska pisarka o chińsko-malezyjskich korzeniach, której powieść "Nie mówcie, że nie mamy niczego" została nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera)

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 21.09

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paulina Wilk: spieszmy się podróżować, dopóki mamy dokąd

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 14:16
- Mam rosnący kłopot z podróżowaniem w poszukiwaniu głębokich i autentycznych przeżyć. Mój wybór znacznie się zawęził w ostatnim czasie - mówi Paulina Wilk, autorka książki "Między walizkami".
rozwiń zwiń