Wspominamy zmarłego aktora Wiesława Michnikowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 15:30
Wykonawca słynnych przebojów Kabaretu Starszych Panów, m.in. "Wesołe jest życie staruszka" czy "Addio pomidory" i odtwórca roli Jej Ekscelencji w "Seksmisji" zmarł 29 września. Miał 95 lat.
Audio
  • Wspomnienie Wiesława Michnikowskiego w magazynie "Polska i świat" (Jedynka)
  • Koledzy reżyserzy i aktorzy wspominają Wiesława Michnikowskiego (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Wiesław Michnikowski. Skarby z archiwum Polskiego Radia (Kulturalna Jedynka)
  • Przedwojenna wypowiedź Wiecha wygłoszona przez Wiesława Michnikowskiego (Czas pogody/Jedynka)
  • Roman Dziewoński wspomina Wiesława Michnikowskiego (Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki)
Na zdjęciu archiwalnym z 1969 r. Wiesław Michnikowski jako chorąży Stanisław Zubryk, w serialu Czterej pancerni i pies
Na zdjęciu archiwalnym z 1969 r. Wiesław Michnikowski jako chorąży Stanisław Zubryk, w serialu "Czterej pancerni i pies"Foto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Informację o śmierci aktora potwierdził jego syn - Marcin Michnikowski.

Czytaj dalej
Michnikowski pap 1200.jpg
Zmarł Wiesław Michnikowski. "Odszedł aktor naprawdę wyjątkowy"

Wybitny aktor komediowy zagrał w ok. 50 filmach i serialach telewizyjnych, występował też w kabarecie, ale sam uważał się przede wszystkim za aktora teatralnego.

Michnikowski urodził się 3 czerwca 1922 r. w Warszawie. W 1946 r. zdał aktorski egzamin eksternistyczny i ukończył Szkołę Dramatyczną Karola Borowskiego w Lublinie. Do 1951 r. mieszkał i pracował w Lublinie; wraz z przeprowadzką do Warszawy nastąpił jego debiut ekranowy w filmie Leonarda Buczkowskiego "Pierwszy start" (1950).

Na przełomie lat 50. i 60. był jedną z czołowych gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów, co tłumaczyło kilkuletnią nieobecność na wielkim ekranie. W latach 60. Michnikowski sporo grał w serialach telewizyjnych - wystąpił m.in. w "Wojnie domowej" Jerzego Gruzy (1965), "Klubie profesora Tutki" Andrzeja Kondratiuka (1968), "Czterech pancernych i psie" (1969-70).

Jedną z najsłynniejszych produkcji filmowych z udziałem aktora była komedia muzyczna "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (1978) Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody. Rok 1983 to także jedna z najbardziej znanych filmowych kreacji Michnikowskiego - kobieca rola Jej Ekscelencji w głośnej komedii Juliusza Machulskiego "Seksmisja".

Nieśmiertelność zapewnił aktortowi występ, razem z Edwardem Dziewońskim, w skeczu "Sęk".

Artysta był laureatem wielu nagród i odznaczeń. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Wielki Splendor przyznawany przez Teatr Polskiego Radia.

***

Specjalną audycję, w której wspominaliśmy zmarłego aktora, poprowadziła Anna Stempniak w piątek (29.09) po godz. 20.00.

Wspomnienia o artyście wyemitowaliśmy też w piątek (29.09) po godz. 22.00 w magazynie "Polska i Świat", a w sobotę (30.09) w "Sygnałach dnia".

Wiesława Michnikowskiego wspominał także Roman Dziewońki w sobotniej audycji "Przeboje Przyjaciół Radiowej Jedynki" w sobotę (30.09) po godz. 17.10.

30.09 od 13.00 do 19.00 każdą godzinę programu rozpoczynaliśmy utworem w wykonaniu Wiesława Michnikowskiego.

Twórczość Zmarłego przypomniała też Teresa Drozda w swoim niedzielnym (1.10) cyklu w paśmie "Czas pogody" między godz. 10.00 a 12.00.

mr/mg/pap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiesław Michnikowski. Skarby z archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 21:00
29 września w wieku 95 lat zmarł wybitny aktor kabaretowy, filmowy, ale przede wszystkim - jak sam mówił - teatralny. Śpiewał piosenki Kabaretu Starszych Panów, zagrał w komedii muzycznej "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", występował w spektaklach w reżyserii m.in. Erwina Axera.
rozwiń zwiń