Wyspiarskie państwo na południowo-zachodnim Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 15:48
W cyklu "Poza utartym szlakiem" w "Czterech porach roku" odwiedzimy Nową Zelandię, kraj raczej rzadko odwiedzany pzrzez polskich turystów.
Nowa Zelandia
Nowa ZelandiaFoto: pixabay/Alice22Noe

- W skład Nowej Zelandii (a dokładniej w skład królestwa stowarzyszeniowego Nowej Zelandii, połączonego unią personalną z Wielką Brytanią i innymi królestwami stowarzyszeniowymi) wchodzą również terytoria stowarzyszone z Nową Zelandią lub od niej zależne: Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

Nowozelandzka Polonia szacowana jest obecnie na ok. 2 tys. osób, do tego można dodać liczbę ok. 2 tys. osób, które nie mówią po polsku, ale mają polskich przodków. Polonia nowozelandzka zmniejsza się. Starsze pokolenia wymierają, a ich dzieci stają się Nowozelandczykami, których niezbyt interesuje kraj przodków. Duża grupa Polaków osiedliła się w Nowej Zelandii po II wojnie światowej. O Nowej Zelandii będą opowiadać fotograficy i podróżnicy Małgorzata i Marcin Złomscy.

- W audycji powiemy też o Wielkim Teście o Zdrowiu. Naszymi gośćmi będą współprowadząca  Wielki Test o Zdrowiu Sylwia Dekiert, oraz uczestnik testu, redaktor radiowej Jedynki Krzysztof Michalski.

- Będzie też "Poradnik językowy" Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci.

***

Na "Cztery pory roku" w środę (4.10) w godz. 9.10 - 11.55 zaprasza Sława Bieńczycka.

ag/ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii. Ewakuacja turystów, w akcji wojskowe śmigłowce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 11:36
Wojskowe śmigłowce zaczęły we wtorek ewakuować ponad tysiąc turystów uwięzionych przez silne trzęsienie ziemi, które w niedzielę nawiedziło środkową część Nowej Zelandii i zdewastowało wschodnie wybrzeże Wyspy Południowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom Polski w Wellington. Odbudowa po trzęsieniu ziemi

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 10:48
Wellington znowu nawiedziło trzęsienie ziemi. Odwiedzimy tamtejszy Dom Polski, który jeszcze nie został odbudowany po trzęsieniu z 2011. Sprawdzimy na jakim etapie są prace.
rozwiń zwiń