Nietypowe "Cztery pory roku" o Tadeuszu Kościuszce

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:00
Dwie godziny audycji (9.10 -11.00) poświęcimy Tadeuszowi Kościuszce i wydarzeniom związanym z kulminacją obchodów Roku Kościuszkowskiego, przypadającymi właśnie w czasie nadchodzącego weekendu.
Tadeusz Kościuszko
Tadeusz KościuszkoFoto: Obraz Kazimierza Wojniakowskiego (1771-1812)/Domena publiczna

 - Opowiemy zatem o bardziej i mniej znanych faktach z biografii Tadeusza Kościuszki - to w rozmowie z Adrianem Pogorzelskim, entuzjastą historii i pilotem wycieczek, związanym z Muzeum Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach

- Porozmawiamy też z Wiesławem Majką, fotografikiem, który w najbliższą sobotę na Rynku Głównym upamiętni mieszkańców Krakowa w czapkach krakuskach pozujących do historycznego zdjęcia z okazji obchodów Roku Kościuszkowskiego…

…   a także z Przemysławem Szczerbińskim z Biblioteki Polskiej Piosenki w Krakowie, który opowie o wyjątkowym wydawnictwie płytowym "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami". To zbiór pieśni poświęconych Tadeuszowi Kościuszce, które powstawały w różnych zakątkach świata, m.in. w Australii. Sesja nagraniowa odbyła się w Polskim Radiu Kraków, a w najbliższą sobotę pieśni kościuszkowskie będą rozbrzmiewać w Krakowie podczas specjalnej lekcji śpiewania

- Naszym gościem będzie również Wojciech Kalwat, kurator plenerowej wystawy "Tadeusz Kościuszko - człowiek idei" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, a prezentowanej w Warszawie najpierw na Krakowskim Przedmieściu, a obecnie na Placu Powstańców Warszawy (przy okazji zapowiemy też materiał Martyny Podolskiej o tej właśnie ekspozycji, który pojawi się w radiowej Jedynce w niedzielny wieczór).

Natomiast po 11.00... Całkowita zmiana tematu

- Z dr Agnieszką Dmowską - otolaryngologiem porozmawiamy o jesiennych przeziębieniach i infekcjach, m.in. o zapaleniach zatok i o tym jak o tej porze roku zadbać o swoje gardło, krtań i uszy.

- Mamy też w planach połączenie telefoniczne z Markiem Kamińskim, który opowie o swojej wyprawie "No Trace Tatra".

Do słuchania "Czterech pór roku" w piątek (13.10) zaprasza Sława Bieńczycka.

ag 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śladami wieszczów narodowych: nieodkryta Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 16:00
W kolejnym cyklu "Poza utartym szlakiem" wybierzemy się w podróż za naszą wschodnią granicę. Celem podróży będzie Białoruś, która zachęca do odwiedzenia miejsc związanych z historią i kulturą Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy bić się za Polskę" - niezwykła historia amerykańskich lotników

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 16:57
Mało kto dziś pamięta, że podczas wojny polsko-bolszewickiej kilkunastu Amerykanów zgłosiło się, aby bronić Polski przed sowieckim najazdem. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Merian Cooper - ten sam, który znany jest z pierwszej wersji "King Konga".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legenda, czyli Tadeusz Kościuszko w literaturze polskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 21:00
Trwa rok poświęcony pamięci Tadeusza Kościuszki, polskiego i amerykańskiego generała, uczestnika walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych, przywódcy insurekcji 1794 roku.
rozwiń zwiń