"To, co najpiękniejsze…". Niezwykły koncert muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 20:10
Polskie Radio zainagurowało nowe przedsięwzięcie programowe – cykl niepowtarzalnych koncertów opatrzonych wspólnym tytułem "To, co najpiękniejsze…".
Audio
  • Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański o Polskim Radiu (Jedynka)
  • "To, co najpiękniejsze…" (Jedynka)
Polska Orkiestra Radiowa
Polska Orkiestra RadiowaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ich ideą jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki klasycznej oraz filmowej wśród odbiorców, którzy nie są jeszcze koneserami, ale poszukują kontaktu z kulturą wysoką.

Inauguracyjny, jesienny koncert odbył się w sobotę 21 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, a transmitowała go radiowa Jedynka - zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

W inauguracji uczestniczył przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, który w przerwie koncertu powiedział, że - jego zdaniem - potencjał Polskiego Radia jest znakomity, ale w ostatnich latach miał wrażenie, że nie jest on wykorzystywany. - Trochę zaczęło brakować takiego "żywego radia" a to, w czym w tej chwili uczestniczymy, to właśnie "żywe radio" - podkreślił Krzysztof Czabański.

Wśród gości byli także m.in. prezes Polskiego Radia Jacek Sobala i przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Muzyczne spotkania pod szyldem Polskiego Radia odbywać się będą raz na kwartał, a ich repertuar tworzony będzie z gatunków i utworów określanych potocznie jako lżejsze, za to w najbardziej ekskluzywnych czy wysmakowanych artystycznie wykonaniach. Stąd wybór Jedynki – popularnej anteny o szerokim zasięgu – jako miejsca emisji cyklu. Dzięki temu nowe przedsięwzięcie programowe Polskiego Radia zyska szczególny wymiar kulturotwórczy, edukacyjny i społeczny,  jednym słowem – misyjny.

Dodatkowym celem akcji jest promocja Polskiej Orkiestry Radiowej, będącej obecnie jedyną orkiestrą w strukturach radia publicznego. W programie koncertów nie zabraknie również utworów "Z Archiwum Polskiej Orkiestry Radiowej", czyli materiałów gromadzonych przez lata w bibliotecznych zasobach – od aranżacji hitów muzyki klasycznej w opracowaniu Stefana Rachonia, po utwory specjalnie napisane dla radia i z udziałem artystów muzyki rozrywkowej.

Piotr Piorun/Polskie Radio

Podczas pierwszego koncertu na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpiła orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. W programie m.in. Antonín Dvořák "Tańce słowiańskie" op. 72 nr 8  i op. 46 nr 8;  tango Wojciecha Kilara z filmu "Zazdrość i medycyna"; "Zapomnisz o mnie" Henryka Warsa; "Ballad for Berndt" Krzysztofa Komedy z filmu "Nóż w wodzie"; dwa słynne walce skomponowane przez Waldemara Kazaneckiego do filmu "Noce i dnie"; muzyka Henryka Kuźniaka z filmu "Vabank II"; legendarna piosenka Jerzego Petersburskiego pt. "Ta ostatnia niedziela" oraz czardasz skomponowany przez Waldemara Kazaneckiego do komedii "Brunet wieczorową porą". Opracowanie wszystkich utworów na orkiestrę smyczkową jest dziełem Tomasza Radziwonowicza.

Druga część koncertu należała do Polskiej Orkiestry Radiowej, którą prowadził Michał Klauza. Zaprezentowała ona fragmenty z opery Wolfganga Amadeusa Mozarta „Don Giovanni” oraz wybór z „West Side Story” Leonarda Bernsteina i Stephena Sondheima. Partię Don Giovanniego usłyszeliśmy w wykonaniu Jana Żądło (baryton) – młodego polskiego śpiewaka, członka Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Drugą część koncertu wyemitowała na swojej antenie radiowa Dwójka – w niedzielę 22 października – w ramach audycji "Niedzielnik muzyczny" Piotra Matwiejczuka (godz. 13.00-15.00). Tego samego dnia obszerne fragmenty "Tego, co najpiękniejsze…" zaprezentowała Trójka (godz. 19.05-20.00).

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem instytucjonalnym przez Radę Mediów Narodowych. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA).

kh

Czytaj także

Krzysztof Czabański: potencjał Polskiego Radia jest znakomity

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 19:49
- W ostatnich latach miałem wrażenie, że nie jest on wykorzystywany. Trochę zaczęło brakować takiego "żywego radia" a to, w czym w tej chwili uczestniczymy, to właśnie "żywe radio" - powiedział w przerwie inauguracyjnego koncertu "To, co najpiękniejsze…" organizowanego przez Polskie Radio przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń