Na co warto wybrać się w ten weekend do kina?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 14:27
W tym tygodniu mamy osiem premier kinowych. Które z nich warto zobaczyć, a które można sobie odpuścić? O kilka z nich zapytaliśmy krytyczkę filmową Magdalenę Sendecką.
Audio
  • Na co warto wybrać się w ten weekend do kina? (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jacob Lund/Shutterstock.com

"Ach śpij kochanie" to polski kryminał w reż. Krzysztofa Langa na kanwie prawdziwych wydarzeń: w 1955 r. w Krakowie i okolicach zaginęło 67 osób, śledczy stawia hipotezę o seryjnym mordercy. Czyżby to był "Piękny Władek" - Mazurkiewicz? W rolach głównych: Tomasz Schuchardt i Andrzej Chyra.

- Ten film, jest dla mnie zdumiewającym przykładem tego, jak można historię - która mogła pójść w bardzo różnych kierunkach -  tak "nie opowiedzieć", żeby ona się kompletnie rozsypała. W dodatku przy tak znakomitej obsadzie. To się kompletnie nie klei - mówi Magdalena Sendecka. - Na przykładzie tego filmu widać, jaka to jest sztuka dobrze opowiedzieć historię - dodaje.

Kolejna premiera to "Człowiek z magicznym pudełkiem" - romans z elementami s-f., reż. Bodo Kox, w rolach głównych: Piotr Polak i Olga Bołądź. W Warszawie w 2030 roku Adam, mający problemy z pamięcią, znajduje w starej kamienicy radio, które może służyć do podróży w czasie.

- To film o tęsknocie, nostalgii i miłości podszytej rozpaczą - mówi gość Jedynki. - Namawiałabym jednak, żeby nie oczekiwać od tego filmu zbyt wyraźnej opowieści. Tam jest mnóstwo tropów - dodaje.

"Ana, mon amour" to dramat rumuński w reż. Petera Netzera nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem. Ana cierpi na ataki paniki, co ma związek z jej agresywnym ojczymem. Toma kocha ją i się nią opiekuje, ale ich małżeństwo będzie przechodziło przez wiele prób, bo relacje obojga z ich rodzicami sprawiają, że związek jest toksyczny.

- Bardzo dobry dramat psychologiczny. Jest to rzecz o sile psychoanalizy czy w ogóle terapii, ale jest to też jakby narzędzie, które służy pokazaniu tego, co się dzieje w naszych rodzinach - ocenia Magdalena Sendecka.

W audycji rozmawialiśmy także o amerykańskim filmie katastroficznym "Geostorm", dramacie USA "Pomiędzy nami góry" - Idris Elba i Kate Winslet jako dwoje ocalałych pasażerów samolotu rozbitego w górach. Zdani tylko na siebie walczą o przeżycie pośród śniegu, polskim dokumencie "Biegacze" przybliżającym widzom emocjonalne stany biegaczy, którzy bez ustanku dążą do wyznaczonych celów, amerykańskim dramacie "Patti cakes" opowiadającym historię 23-letniej Patricii Dombrowski, która chce zostać "kimś", więc zostaje... raperką oraz o familijnym filmie animowanym "Potworna rodzinka".

Sprawdziliśmy także, co dzieje się na dobiegającym końca Warszawskim Festiwalu Filmowym. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: Magdalena Sendecka (krytyczka filmowa)

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 21.12

kh/mg