Inauguracja Polskiego Radia Chopin

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 10:00
11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, rozpocznie nadawanie Polskie Radio Chopin – unikatowe, autorskie i misyjne przedsięwzięcie Polskiego Radia.
Audio
  • Jakie będzie Radio Chopin? Relacja Patryka Michalskiego z konferencji prasowej 7.11.2017 r. (W samo południe/Jedynka)
  • Adam Rozlach: "Radio Chopin jest tym, o czym mogliśmy tylko marzyć" (Muzyczna Jedynka)
  • Konferencja zapowiadająca uruchomienie Radia Chopin 7.11.2017 r. - relacja Doroty Piotrowskiej (Ekspres Jedynki)
  • Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański o Polskim Radiu Chopin (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Konferencja zapowiadająca uruchomienie Radia Chopin - relacja Doroty Piotrowskiej (Polska i Świat/Jedynka)
  • Adam Rozlach o Radiu Chopin (8 listopada, Muzyczna Jedynka)
  • Adam Rozlach o Radiu Chopin (9 listopada, Muzyczna Jedynka)
  • Stanisław Dybowski o Polskim Radiu Chopin (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Adam Rozlach rozmawia z prof. Marcinem Gmysem o Polskim Radiu Chopin (Muzyczna Jedynka,10.11)
.
.Foto: Lukasz Haponiuk/Polskie Radio

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, mówił podczas konferencji, że "Chopin zawsze był z Polskim Radiem". – Dla mnie to jest sprawa bardzo osobista, gdyż od dzieciństwa muzyka Fryderyka Chopina, dzięki Polskiemu Radiu, mi towarzyszy – podkreślił. 

Krzysztof Czabański powiedział, że "kultura jest największym sensem istnienia mediów publicznych". – Media publiczne zawsze były mecenasem kultury – dodał.

Jacek Sobala, prezes Zarządu Polskiego Radia, podkreślił, że uruchomienie tego projektu jest "historycznym momentem, jeśli chodzi o Polskie Radio". - To nie jest tylko radio, to jest nowoczesne kompendium wiedzy o Chopinie – ocenił.

Dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko zapowiedziała, że Polskie Radio Chopin nie będzie konkurencją dla radiowej Dwójki, ale że oba radia będą się uzupełniać.

Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin, powiedział zaś, że "Chopin jest naszym słońcem, wokół którego będziemy tworzyć cały układ planetarny". – Będziemy mówić o rzeczach oczywistych, ale również będziemy starali się szukać nowych tropów – podkreślił.

Tu zapraszamy do obejrzenia filmu z konferencji poświęconej Radiu Chopin. 

24-godzinne Polskie Radio Chopin dostępne będzie w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+ oraz w Internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl. Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia. Twórcy Polskiego Radia Chopin podkreślają, że ich celem jest zapewnienie satysfakcjonującej jakości sygnału, zarówno w nadawaniu naziemnym, jak i w Internecie.

Polskie Radio Chopin nie będzie nową odsłoną czy reaktywacją cyfrowej stacji, która nadawała w 2015 roku podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W eterze pojawi się nowoczesne kompendium wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

Chopin będzie punktem wyjścia do rozważań o muzyce polskiej i europejskiej. Jego twórczość zajmie na antenie miejsce dominujące, ale zaistnieją też polscy kompozytorzy mniej znani – z kręgu muzyki dawnej, barokowej, klasycznej, wreszcie, niesłusznie dziś zapomniani, jego rówieśnicy. Dodatkowo Chopin pojawi się w bogatym kontekście muzyki europejskiej. Większość czasu antenowego wypełni muzyka polska, ale nie tylko.

Ambicją Polskiego Radia Chopin jest bowiem pokazanie, w jaki sposób genialny kompozytor wpłynął na polską i europejską myśl muzyczną XIX i XX wieku, a także na współczesną popkulturę oraz jazz. Wszak Chopin nie przestaje inspirować słynnych jazzmanów, w Polsce – Makowicza, Jagodzińskiego, Możdżera czy Maseckiego. O tym też nie zapomnimy…

Główne miejsce w Polskim Radiu Chopin zajmie oczywiście twórczość jego patrona. Przypomniane zostaną przesłuchania Konkursów Chopinowskich (rejestrowane od 1955 roku), dzięki którym słuchacze zapoznają się ze zróżnicowanymi tradycjami, szkołami pianistycznymi i stylami interpretacji.

Antenę wypełnią także audycje dziennikarzy Polskiego Radia oraz prezentacje bogatych zbiorów płytowych i fragmentów audycji Jana Webera. Program zasilą także nagrania koncertów zarejestrowanych podczas festiwali organizowanych lub współorganizowanych przez Dwójkę, takich jak Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Pojawi się również cykl „Polacy w Konkursach Chopinowskich” autorstwa Stanisława Dybowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich chopinologów.

Ponadto wśród gospodarzy audycji Polskiego Radia Chopin znajdą się: Róża Światczyńska („Chopin osobisty”), Jacek Hawryluk („Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki”), Magdalena Łoś, Klaudia Baranowska i Andrzej Sułek („Romantyczne brzmienie. Chopin i muzyka romantyczna wykonywana na instrumentach historycznych”), Przemysław Psikuta („Duża czarna” i „Chopin z Archiwów Jana Webera”), Adam Rozlach („Koncert Chopinowski Adama Rozlacha”), Anna Skulska i Beata Stylińska („Laureaci nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursach Chopinowskich”), Ewa Szczecińska, Krzysztof Dziuba, Grzegorz Dąbrowski, Maciej Gołębiowski oraz Andrzej Zieliński („Na jazzowo”).

Nowe radio będzie „rozmawiało” ze słuchaczami w sposób atrakcyjny i komunikatywny, trafiający zarówno do wytrawnych melomanów, jak i odbiorców, którzy - bez względu na wykształcenie – poszukują bliskiego kontaktu z muzyką. Polskie Radio Chopin, choć tworzone z misją edukacyjną, nie będzie akademickie czy niszowe.

Akademicki nie będzie też Portal Chopinowski. To nowoczesne w formie i treści kompendium wiedzy o kompozytorze, stworzone przez dziennikarzy Polskiego Radia. Pod adresem chopin.polskieradio.pl można będzie zapoznać się z ramówką i opisami audycji Radia Chopin. Na stronie internetowej dziennikarze będą publikować aktualności związane z muzyką poważną i tematyką chopinowską, wydarzeniami, konkursami oraz nowościami wydawniczymi.

Opierając się na ogromnych zasobach Archiwum Polskiego Radia, Portal udostępnia dźwiękową biografię polskiego kompozytora oraz zaprezentuje to, co o Chopinie mówią najwybitniejsi muzycy i eksperci z Polski i ze świata. Dzięki unikatowym nagraniom Portal śledzi też historię Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina od pierwszej edycji w 1927 roku. Oddaje głos jego uczestnikom, laureatom, jurorom i dziennikarzom muzycznym Polskiego Radia.

„Dlaczego Chopin?” – to pytanie Portal będzie zadawać wybitnym ludziom muzyki i kultury. Jako pierwsze zostaną opublikowane kwestionariusze Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Herdzina, Agaty Szymczewskiej, Łukasza Kuropaczewskiego, Karola Kozłowskiego i Jana Jakuba Bokuna.

Portal pokaże Chopina nie tylko jako wybitnego kompozytora i wirtuoza, lecz także jako markę popkultury oraz światowy fenomen. Najważniejsze miejsca związane z jego życiem zaprezentuje na interaktywnej mapie Polski i Europy. Szczegóły biografii kompozytora zamieści w kalendarium, które obejmuje również najistotniejsze wydarzenia w historii muzyki poważnej. Na stronie odnajdą Państwo również galerię z fotografiami rękopisów Chopina, jego portretami i pamiątkami po nim.

Ramówka Radia Chopin 

00.00– 07.00 – Konkursy Chopinowskie

[nagrania z przesłuchań Konkursów Chopinowskich 1955 – 2015; Piotr Wawrowski + Maciej Gołębiowski]

07.00 – 08.00 – Muzyka epoki Chopina

[Ewa Szczecińska, Maciej Gołębiowski, Krzysztof Dziuba]

08.00 – 09.00 – Koncert Chopinowski

[Adam Rozlach PR 1]

09.00 – 10.00 – Polacy w Konkursach Chopinowskich

[Stanisław Dybowski, wydawca: Andrzej Zieliński]

10.00 – 12.00 – Duża Czarna (w tym Chopin z Archiwów Jana Webera)/Płytowy Trybunał Dwójki

[Duża Czarna – Przemek Psikuta; Płytowy Trybunał Dwójki – Jacek Hawryluk]

12.00 – 13.00 – Przed Chopinem

[Ewa Szczecińska, Maciej Gołębiowski, Krzysztof Dziuba]

13.00 – 14.00 – Laureaci Konkursów Chopinowskich

[Piotr Wawrowski i Maciej Gołębiowski]

14.00 – 17.00 – Chopin live (koncerty, festiwale - nagrania archiwalne PR)

[Róża Światczyńska, Grzegorz Dąbrowski, Krzysztof Dziuba]

17.00 – 18.00 – Laureaci nagrody Polskiego Radia (za najlepsze wykonanie mazurków na Konkursach Chopinowskich)

[Anna Skulska i Beata Stylińska]

18.00 – 19.00 – Chopin osobisty

[Róża Światczyńska]

19.00 – 21.00 – Romantyczne brzmienie (Chopin i muzyka romantyczna wykonywana na instrumentach historycznych)

[Magdalena Łoś, Klaudia Baranowska, Andrzej Sułek]

21.00 – 23.00 – Od Chopina po XXI wiek

[Ewa Szczecińska, Przemek Psikuta]

23.00 – 00.00 – Na jazzowo

[Andrzej Zieliński]

Polskie Radio