"Pomóż dzieciom przetrwać zimę" - podaruj coś od serca

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 14:56
Słodycze, zabawki, ubrania czy książki - to tylko niektóre z darów, jakie w tym roku są zbierane w czasie akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". To już 25. odsłona wielkiej zbiórki, której celem jest pomoc potrzebującym rodzinom z dziećmi. Akcja potrwa do końca roku.
Maskotki zebrane w czasie akcji Pomóż dzieciom przetrwać zimę
Maskotki zebrane w czasie akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę"Foto: Polskie Radio Lublin

W całej Polsce, nawet w najmniejszych miejscowościach już po raz 25. odbya się wielka uliczna zbiórka darów. 26 listopada wolontariusze czekali na hojnych darczyńców w ponad 200 sztabach oznaczonych plakatem z uśmiechniętym żółtym słoneczkiem. W akcji zbierane są wyłącznie dary rzeczowe: słodycze, zabawki, żywność długoterminowa (mąka, cukier, kasze, makarony, herbaty, kawy, kakao, puszki), środki czystości, zeszyty, książki, ciepła odzież, czapki, rękawiczki i szaliki.


Logo akcji  

Akcja zrodziła się w Lublinie na antenie Radia Lublin  w 1993 roku, by nieść pomoc, serce i troskę najmłodszym i słabszym, zdążyć z radością na czas Świąt Bożego Narodzenia, łączyć pokolenia, serca.  Stała się inicjatywą obywatelską, a w kolejnych latach dołączali społecznicy z innych miast i tak „pospolite ruszeni gorących serc” objęło cały kraj. Patronat honorowy nad akcją "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" sprawuje Pierwsza Dama Agata Kornhauser Duda.

Serce akcji bije w Studiu Muzycznym Lubelskiego Radia (ul. Obrońców Pokoju 2) i to właśnie tam 26 listopada w godz. 10.00 do 19.00 sztab nr 1 prowadził zbiórkę darów. Ten czas umilił uczestnikom i wolontariuszom koncert, na którym wystąpili znani i lubiani, oczywiście zgodnie z ideą akcji - charytatywnie. Jeden ze sztabów - jak co roku - otwarty był również w siedzibie Polskiego Radia w al. Niepodległości 77/85 w Warszawie. To właśnie tam 26 listopada od godz. 10.00 do 15.00 czekaliśmy na słuchaczy, którzy przynieśli dary serca dla potrzebujących. W tych samych godzinach w całej Polsce trwała wielka uliczna zbiórka darów.

Akcja rozpoczęła się już dzień wcześniej, 25 listopada, mszą świętą o godz. 19.00 w archikatedrze lubelskiej sprawowaną w intencji wszystkich wolontariuszy, obdarowanych i darczyńców.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, jak założyć sztab w swojej miejscowości, uzyskać informacje o punktach zbiórek, prosimy zadzwonić pod numer bezpłatnej infolinii 800-600-650 lub wejść na stronę www.pdpz.pl.

Sztab można założyć również po 26 listopada. Akcja będzie trwać do 31 grudnia 2017 roku. Przedsięwzięciu towarzyszą zbiórki darów przy okazji turniejów sportowych i meczów.

Honorowy patronat nad akcją sprawuje małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik objął przedsięwzięcie patronatem duchowym, a papież Franciszek - pobłogosławił.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wręcza Ewie Dados błogosławieństwo apostolskie papieża Franciszka dla akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę"W Kaplicy Darów Wieczernika metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wręcza Ewie Dados błogosławieństwo apostolskie papieża Franciszka dla wolontariuszy akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę"

Patronat medialny nad akcją sprawuje Polskie Radio.

Agata Kornhauser-Duda obejmuje akcję patronatem honorowym Agata Kornhauser-Duda obejmuje akcję patronatem honorowym

ABP Stanisław Budzik obejmuje akcję patronatem duchowym ABP Stanisław Budzik obejmuje akcję patronatem duchowym

STRATEGICZNI DARCZYŃCY:

Orange Polska S.A. - za dar bezpłatnej infolinii; Agencja Reklamowa MAIK - za bilbordy, roll-upy, papier firmowy; Drukarnia System-Graf - za wydruk identyfikatorów i plakietek; Drukarnia Akapit Sp. Z O.O. - za wydruk plakatów; Przedsiębiorstwo Reklamowo-Wydawnicze APUS - za wydruk plakatów; Drukarnia Standruk - za wydruk słoneczek (logo akcji), Interrisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group - za wielką pomoc organizacyjną

mm/mg