Być dobrym jak chleb. Portret św. Adama Chmielowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 19:46
Święty człowiek z krwi i kości - brat Albert był surowy, bezpośredni, miłosierny i troskliwy, jednak jego życie było bardzo burzliwe.
Adam Hilary Bernard Chmielowski, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert urodził się w Igołomii, a zmarł 25 grudnia 1916 w Krakowie
Adam Hilary Bernard Chmielowski, znany jako święty Albert Chmielowski oraz święty Brat Albert urodził się w Igołomii, a zmarł 25 grudnia 1916 w KrakowieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 1-R-580, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11313451

Nastoletni Chmielowski napadł na pocztowy furgon, a podczas powstania styczniowego z oddziałem powstańców "komandosów" atakował Moskali, walcząc o życie i wolność. W czasie potyczki z nimi stracił nogę.

Uciekając przed represjami, zamieszkał w Paryżu. Po ogłoszeniu amnestii dla powstańców wrócił na ziemie polskie. Był utalentowanym malarzem, który dopiero z czasem zaangażował się w pomoc najbiedniejszym.

Porzucił sztukę, aby służyć Bogu i ludziom. Zmarł w Krakowie w 1916 roku, został kanonizowany w 1989 roku. Rok 2017 był rokiem brata Alberta, przypominaliśmy jego życie i działalność, która dla wielu jest wzorem pokory i bezwarunkowego zaangażowania w pomoc potrzebującym.

***

Do słuchania audycji o bracie Albercie Chmielowskim w drugi dzień Świąt, wtorek (26.12) o godz. 15.35 zaprasza Katarzyna Jankowska.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brat Albert

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 12:00
Postać św. brata Alberta Adama Chmielowskiego wciąż fascynuje ludzi o rozmaitych zainteresowaniach. Ten humanista wychowany na najlepszych wzorach klasycznej, europejskiej i rodzimej kultury także i dziś może wskazywać, w jaki sposób przeżywać dobro i piękno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brat Albert Chmielowski - sztuka poświęcenia bliźniemu

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 05:50
Powstaniec i artysta, który zrezygnował z dotychczasowego życia i oddał się pomocy najbiedniejszym. Święty, którego świadectwo natchnęło Karola Wojtyłę. 103 lata temu zmarł brat Albert Chmielowski.
rozwiń zwiń