Józef Polikarp Brudziński (1874–1917)

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 15:25
W audycji "Ludzie niepopdległości" opowiemy o wybitnym lekarzu, działaczu politycznym i społecznym oraz pierwszym rektorze Uniwersytetu Warszawskiego po odrodzeniu uczelni w 1915 roku.
Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego
Brama Główna Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Shutterstock/Stepniak

Krótkie, trwające zaledwie 43 lata, życie Józefa Brudzińskiego było wypełnione intensywną działalnością na wielu polach. Po studiach medycznych w Dorpacie i Moskwie specjalizował się w pediatrii. Światową sławę zyskał dzięki pracom nad zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych (tzw. objaw Brudzińskiego).

Po wybuchu I wojny światowej i wycofaniu się Rosjan z Warszawy zaangażował się mocno w działania na rzecz polonizacji Uniwersytetu Warszawskiego, a 13 października 1915 r. został wybrany na rektora tej uczelni. W 1916 r. pełnił też funkcję przewodniczącego Rady miasta Warszawy.

W tymże roku został pierwszym prezesem Rady Miejskiej stolicy. Wcześniej wziął udział w delegacji, mającej przedstawić żądanie ogłoszenia niepodległości Polski w Berlinie i Wiedniu. Efektem tego był sygnowany 5 listopada dokument proklamujący utworzenie marionetkowego, zależnego od Niemiec i Austro-Węgier regencyjnego Królestwa Polskiego.

De facto to Królestwo Polskie stało się zalążkiem niepodległego państwa polskiego, określanego jako II Rzeczpospolita. Brudziński aktywnie uczestniczył w uroczystościach patriotycznych, m.in. 25 listopada z okazji śmierci Henryka Sienkiewicza. Na krótko przed śmiercią, wycofał się z życia politycznego, zrezygnował nawet ze stanowiska rektora i powrócił do badań klinicznych. Zmarł 18 grudnia 1917 r. z powodu niewydolności nerek, w pełni sił twórczych. Został pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym we wsi Mikołajew w gminie Teresin.

O postaci Józefa Polikarpa Brudzińskiego opowie  Adam Tyszkiewicz z Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Ludzie niepodległości" w poniedziałek (21.01) o godz. 21.05 zaprasza Artur Wolski.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pułkownik Kazimierz Stamirowski i jego pięć minut

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:52
- Kazimierz Stamirowski miał swoje pięć minut - wpłynął w znaczącym stopniu na to, co się działo w sierpniu 1920, o czym niewiele osób wie - powiedział historyk Wiktor Cygan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walery Sławek - najwierniejszy druh Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 13:41
Tragiczna śmierć trzykrotnego premiera Polski, człowieka uczciwego i oddanego ojczyźnie pokazuje jak bardzo trudne były relacje polityczne II RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Kwiatkowski - wizjoner ekonomiczny

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 21:10
Bohater audycji "Ludzie niepodległosci" jest przede wszystkim ojcem sukcesu gospodarczego II Rzeczpospolitej. Do jego największych osiągnięć należy rozbudowa portu w Gdyni i inwestycje w Centralnym Okręgu Przemysłowym. 
rozwiń zwiń