Smog - histeria czy realne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:17
Europejska Agencja Ochrony Środowiska opracowała ranking najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. W pierwszej dziesiątce aż sześć to polskie miasta.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/Sopotnick

Według europejskich norm, smog w wielu miastach w Polsce trwa ponad 100 dni. Z tego powodu w wielu regionach np. w Krakowie czy na Śląsku wprowadza się bezpłatne przejazdy komunikacja publiczną.

Komisja Europejska zapowiedziała, że jeśli sytuacja się nie poprawi, to będzie kierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko państwom członkowskim, które naruszają unijne przepisy dotyczące limitów szkodliwych substancji w powietrzu. Wobec Polski i Bułgarii Komisja podjęła już kroki prawne w Trybunale Sprawiedliwości UE, a wyrok wobec Polski może zapaść w lutym.

Jakie są konsekwencje zdrowotne smogu? Czy warto nosić maseczki i czy wszystkie są skuteczne? To wszystko po godz. 11.00

Wcześniej, po godz. 9.00 będziemy radzić, jak rozpoznać sfałszowane pieniądze i jakie stosuje się zabezpieczenia banknotów. Czy papier, nitka zabezpieczająca, znak wodny, recto-verso to jedyne zabezpieczenia? Co dalej ze sfałszowanym banknotem?

W cyklu Jolanty Fajkowskiej "Już taka jestem" spotkanie z Ewą Błaszczyk.

***

Do słuchania "Czterech pór roku" w czwartek (22.02) w godzinach 9.00 - 12.00 zaprasza Roman Czejarek.

ag/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smog - niezdrowy dla ludzi, ale dobry dla globalnego ocieplenia

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 08:22
- Człowiek emitując gazy cieplarniane, emituje też pyły, Pyły tworzą chmury i rozpraszają światło, dzięki temu chłodzą klimat, chroniąc nas przed globalnym ociepleniem - tak o pozytywnej stronie smogu mówił Krzysztof Markowicz z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palenie drewnem a zanieczyszczenie powietrza

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 13:30
Jeśli drewno, którym palimy w kominkach, jest odpowiednio wysuszone, to nie przyczyniamy się do powstawania smogu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na co zwrócić uwagę przy kupnie oczyszczacza powietrza

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:08
Wraz z zimą powróciły stare kłopoty, czyli smog. Dym ściele się po miastach i wioskach, szczypiąc w oczy i atakując nasze płuca. Wydaje się, że wietrzenie mieszkań pomoże, a okazuje się, że tylko może pogorszyć warunki oddychania.
rozwiń zwiń