Rękodzieło jako swoista "terapia"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 12:38
Gościem kolejnej audycji z cyklu "Nieznani znani" będzie profesor Anita Dolly Panek, brazylijska biochemiczka pochodzenia polsko-żydowskiego, której pozazawodową pasją jest tkactwo.
Małgorzata Raczyńska
Małgorzata RaczyńskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Wybuch II wojny światowej zastał 9-letnią Anitę podczas wakacji z rodzicami na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Na początku lat 40 XX w., wraz z rodziną wyemigrowała przez Hiszpanię do Brazylii, uciekając przed Holokaustem. W latach 1942-1949 kształciła się w Bennett College w Rio de Janeiro. W 1954 r. uzyskała licencjat z chemii i tytuł doktora filozofii (Ph. D.) w 1962 r. Odbyła również w Londynie staż z mikrobiologii. Następnie rozwijała działalność akademicką jako profesor na Uniwersytecie Federalnym w Rio de Janeiro. Jest promotorem 50 magistrów i doktorantów i autorką 170 prac naukowych. W 1996 r., w Brazylii otrzymała Komandorski Order Zasługi Naukowej (Commander of the National Order of Scientific Merit). W 2017 roku wróciła do Krakowa.

Anita Dolly Panek w swojej pozazawodowej pasji - tkaniu dywanów, haftowaniu i tworzeniu narzut - odnalazła sposób na uspokojenie głowy, uporządkowanie myśli i zarobkowanie w trudnych chwilach życia na emigracji. Prowadzi też warsztaty z tkactwa.

***

Na spotkanie z profesor Anitą Dolly Panek w czwartek (22.02) po godz. 20.10 zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

ag/abi

Zobacz więcej na temat: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Rabiej. Żyje intensywnie i niczego nie żałuje

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 12:15
Pochodzi z Puław, ale jako student znalazł się w Warszawie. Na pierwszym roku studiów trafił do radiowej Trójki i na dodatek prowadził program na żywo. Dziś jest politykiem Nowoczesnej, ale nie lubi, gdy ludzie mówią do niego "panie pośle". W audycji "Twarzą w twarz" gościliśmy Pawła Rabieja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznana twarz Marka Suskiego. Opowiedział o swojej pasji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 12:45
- Kiedy byłem mały marzyłem o pięknych obrazach, ale myślałem, że nigdy nie będzie mnie na nie stać. Wtedy pomyśłałem, że nauczę się malować i sam sobie je namaluję - mówi w audycji "Nieznani znani" szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Deszkiewicz: w mediach cenię przede wszystkim rzetelność

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 10:00
Już jako mały chłopiec Tadeusz Deszkiewicz występował przed radiowym mikrofonem. Jako dorosły człowiek przez lata pracował w Polskim Radiu, a teraz sprawuje funkcję prezesa Radia Dla Ciebie. Jest także doradcą prezydenta ds. kultury. W audycji "Nieznani znani" mówił m.in. o tym, co ceni w dziennikarstwie oraz gdzie widzi granicę między sztuką a kiczem.
rozwiń zwiń