Fotografie z czasów II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:34
Po odzyskaniu niepodległości fotografowie dokumentowali stan państwa po 123 lat rozbiorów. Pewnie w zbiorach prywatnych zachowały się również zdjęcia z tamtych lat.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Popartic

W Narodowym Archiwum Cyfrowym są zbiory Henryka Poddębskiego (1890-1945) fotografa II RP. Fotografował we wszystkich województwach odrodzonej Rzeczypospolitej, dokumentując architekturę, krajobrazy i życie codzienne Polski po 123 latach niewoli.

Narcyz Witczak-Witaczyński (1898-1943), fotograf i chorąży kawalerii Wojska Polskiego, dokumentował codzienne życie kawalerii, był jednym z fotografów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Powiemy o tych archiwach, poradzimy również jak z nich korzystać i czy ewentualnie można przekazać zbiory prywatne.

O brak leków w aptekach, przyczyny, konsekwencje dla pacjenta będzie mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W cyklu "100 na 100, znaki Niepodległej" Małgorzata Raducha opowie o historii budowy kolejki na Kasprowy Wierch.

A wraz z Agnieszką Kunikowską i jej gościem będziemy się starali ogarnąć polski.

***

Do słuchania "Czterech pór roku" w poniedziałek (12.03) w godzinach 9.00 - 12.00 zaprasza Roman Czejarek.

ag

Czytaj także

Narodowy Instytut Audiowizualny - skarbnica polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2016 19:29
- Mamy najlepszą pracownię digitalizacji w Polsce, jeśli chodzi o dźwięk i obraz - zachwala w Jedynce dyrektor Instytutu Michał Merczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocalić przed zapomnieniem. Wyzwania współczesnej historii

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 23:26
- Możemy sobie nie zdawać sprawy z tego, jak to ogromnie ważne dla pamięci historycznej przyszłych pokoleń, by zabezpieczać małe, prywatne i niewielkie zbiory - mówi Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni moment na udokumentowanie najnowszej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 14:06
Polskie Radio uruchomiło specjalny internetowy serwis edukacyjno-społeczny, który w sposób jasny i przejrzysty ma przybliżyć historię niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów pracy z czasów drugiej wojny światowej. Można też przesłać własne relacje.
rozwiń zwiń