Przybysze z kosmosu, czyli polskie meteoryty

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 14:00
271 kg waży "Kruszynka" największy polski meteoryt i największy taki obiekt w naszej części Europy. Został znaleziony w ubiegłym roku w poznańskiej dzielnicy Morasko.
grafika ilustracyjna
grafika ilustracyjnaFoto: Pixabay (domena publiczna)

W tej części stolicy Wielkopolski znajduje się także rezerwat przyrodniczo-astronomiczny utworzony 24 maja 1976 roku z kraterami,  które zdaniem większości badaczy powstały w wyniku upadku meteorytu. To właśnie tam w 1914 roku znaleziono po raz pierwszy blisko 80-kilogramowy kamień, który okazał się fragmentem meteorytu.

W audycji opowiemy o historii meteorytu Morasko - to łączna nazwa znalezisk pochodzących z meteoroidu, którego fragmenty są znajdowane w okolicy dawnej wsi Morasko (obecnie północna część Poznania). Powiemy także o wiedzy, jakiej dostarczają naukowcom kamienie z nieba oraz o kolekcjonerach i rynku meteorytów. Znalazca "Kruszynki" chce sprzedać ją za 500 tys.

***

Na audycję "Eureka" we wtorek (20.03) po godzinie 19.10 zaprasza Dorota Truszczak.

mg/ag

Zobacz więcej na temat: meteoryt astronomia kosmos

Czytaj także

Pulsujące obiekty jak linijka na niebie. Przełomowe odkrycie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 21:06
- Wygląda na to, że gwiazdy zmienne pulsujące są rzadkie i dość egzotyczne. Dla astronomów są wzorcami światła, więc umożliwiają pomiar odległości we Wszechświecie - mówi prof. Andrzej Udalski, kierownik projektu OGLE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielkie wydarzenie astronomiczne - całkowite zaćmienie Słońca

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 14:24
- To najbardziej niezwykłe zjawisko na naszej planecie, ale także najbardziej niezwykłe zjawisko w całym Układzie Słonecznym - podkreślił w "Lecie z Radiem" popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemia skurczyła się w wyniku zderzenia dwóch gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2017 08:58
Przełom w astronomii. Wykryto jednocześnie fale grawitacyjne i światło od zderzenia gwiazd neutronowych. Dlaczego naukowcy z całego świata są podekscytowani tym faktem, starał się wyjaśnić w "Podwójnym espresso" dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.
rozwiń zwiń