X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Noc listopadowa, czyli powstańcza gorączka 1830-1831

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 17:10
Klęska na własne życzenie, zmarnowana szansa – te określenia przylgnęły do powstania listopadowego.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Masson

Przecież odwagi i waleczności nie brakowało uczestnikom powstania. Stoczyli zwycięską bitwę pod Grochowem w obronie Warszawy, największą bitwę na naszym kontynencie od czasu wojen napoleońskich. Noc listopadowa była powstańczą gorączką, a dalej regularną wojną między Polską a Rosją. Sejm Królestwa Polskiego podjął uchwalę o detronizacji cara Mikołaja I, który był władcą królestwa. 

Dlaczego trwające prawie rok powstanie upadło? Czy naprawdę musiało zakończyć się klęską, która przyniosła represje i znaczące ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego? Jakie jest jego dziedzictwo i jakie miało znaczenie w historii powstań polskich? O tym w najbliższej Historii żywej porozmawiamy z prof. Andrzejem Nowakiem.

***

Na audycję "Historia żywa" w sobotę (24.03) o godz. 14.10 zaprasza Dorota Truszczak.

abi

Zobacz więcej na temat: historia Polski Andrzej Nowak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kwatera Ł.". O ekshumacjach na "Łączce"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 19:30
Kwatera na "Łączce" to miejsce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie po II wojnie w dołach śmierci grzebano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia, zabitych w stołecznym więzieniu przy ulicy Rakowieckiej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Fikus - pani inżynier od życia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:39
O życiu naszego gościa można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że jest nudne. W audycji "Twarzą w twarz" rozmawialiśmy z prof. Magdaleną Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, popularyzatorką nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongresówka - doświadczenie polskiego państwa pod berłem cara

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 15:08
Państwo to powstało na mocy kongresu wiedeńskiego w 1815 roku, połączone unią personalną z Imperium Rosyjskim do 1832 roku. Ta granica czasowa jest związana z powstaniem listopadowym. Każdy car miał być jednocześnie królem Polski. O Królestwie Kongresowym w "Historii żywej" mówił historyk prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybysze z kosmosu, czyli polskie meteoryty

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 20:06
271 kg waży "Kruszynka" największy polski meteoryt i największy taki obiekt w naszej części Europy. Został znaleziony w ubiegłym roku w poznańskiej dzielnicy Morasko.
rozwiń zwiń