Michał Boym - polski misjonarz w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 09:57
Przedzierał się drogą lądową z Indii do Europy, jako pierwszy opisał chiński mur i zaznaczył na mapie Pekin, odczytał tajemniczą transkrypcję na kamieniu w Singanfu, ewangelizował dwór cesarski i poświęcił życie wypełnieniu specjalnej misji dyplomatycznej.
Wielki Mur Chiński
Wielki Mur ChińskiFoto: Trial/shutterstock.com

Michał Boym przychodzi na świat we Lwowie, jego przodkowie przybyli do Polski z Węgier z królem Stefanem Batorym. Tradycją rodzinną jest znajomość medycyny. Boimowie fundują we Lwowie kaplicę, która stoi do dziś nieopodal katedry. Uzdolniony Michał wstępuje do jezuitów w Krakowie w 1631 roku. Od początku ma pragnienie wyruszenia na misję...

***

Na audycję "Labirynt historii" w niedzielę (25.03) po godzinie 14 zaprasza Jacek Raginis-Królikiewicz.

kk

Zobacz więcej na temat: Jacek Raginis-Królikiewicz

Czytaj także

Ślusarz, matematyk, premier. Kim był Kazimierz Bartel?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 15:24
Były ślusarz, który zasłynął jak znawca malarstwa i autor wyjątkowej monografii na temat perspektywy malarskiej. Profesor geometrii wykreślnej, który został pierwszym premierem po zamachu majowym. Człowiek, który pośredniczył w kontaktach między Piłsudskim a Hitlerem. Kim był Kazimierz Bartel?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzec'68. Jego geneza i konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 16:02
Marzec 1968 roku to jeden z najważniejszych i najbardziej bolesnych przełomów współczesnej historii Polski. W ciągu trzech tygodni oblicze PRL-u zmieniło się diametralnie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfred Rosenberg. Człowiek będący wcieleniem diabła?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 14:07
125 lat temu w styczniu 1885 roku przyszedł na świat człowiek, o którym mówiono potem, że to on stworzył Adolfa Hiltera. Kim był Alfred Rosenberg? Dlaczego  - chociaż on sam nikogo nie zabił – ponosił odpowiedzialność za śmierć setek tysięcy osób? Co zawierał pisany przez niego dziennik i w jakich okolicznościach został przywłaszczony?
rozwiń zwiń