Zbrodnia katyńska. Geneza masowego mordu

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 11:46
Pismo komisarza Berii do Stalina 5 marca 1940 roku oznaczało wyrok na polskich oficerów przetrzymywanych w obozach jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. 3 kwietnia 1940 z Kozielska ruszył pierwszy transport jeńców do Katynia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Ale zbrodnia katyńska nie była kaprysem okrutnego dyktatora. Była zwieńczeniem wielomiesięcznego procesu decyzyjnego, wynikiem tysięcy przesłuchań i chłodnych analiz.


Czytaj więcej:
katyń.jpg
Zobacz serwis specjalny: KATYŃ

Co się wydarzyło w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zanim rozpoczął się masowy mord?
O tym opowiemy w "Labiryncie historii".

***

Na audycję "Labirynt historii" w niedzielę (8.04) po godzinie 14.10 zaprasza Jacek Raginis-Królikiewicz.

kk

Zobacz więcej na temat: Jacek Raginis-Królikiewicz

Czytaj także

Marzec'68. Jego geneza i konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 16:02
Marzec 1968 roku to jeden z najważniejszych i najbardziej bolesnych przełomów współczesnej historii Polski. W ciągu trzech tygodni oblicze PRL-u zmieniło się diametralnie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfred Rosenberg. Człowiek będący wcieleniem diabła?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 14:07
125 lat temu w styczniu 1885 roku przyszedł na świat człowiek, o którym mówiono potem, że to on stworzył Adolfa Hiltera. Kim był Alfred Rosenberg? Dlaczego  - chociaż on sam nikogo nie zabił – ponosił odpowiedzialność za śmierć setek tysięcy osób? Co zawierał pisany przez niego dziennik i w jakich okolicznościach został przywłaszczony?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Boym, podróżnik na miarę Marco Polo

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 15:00
Przedzierał się drogą lądową z Indii do Europy, jako pierwszy opisał chiński mur i zaznaczył na mapie Pekin, odczytał tajemniczą transkrypcję na kamieniu w Singanfu, ewangelizował dwór cesarski i poświęcił życie wypełnieniu specjalnej misji dyplomatycznej. Michał Boym - XVII-wieczny misjonarz, jezuita i poseł chińskiego cesarza. Bardziej znany i ceniony w Chinach niż w Polsce.
rozwiń zwiń