Stwardnienie rozsiane - czas ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 16:13
Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych, w której układ odpornościowy atakuje i niszczy osłonki mielinowe nerwów w mózgu i w rdzeniu kręgowym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/KieferPix

Powoduje to zaburzenia wzroku i mowy, równowagi i koordynacji ruchów, zmęczenie, problemy z koncentracją i emocjami.

Jednym z poważnych objawów stwardnienia rozsianego jest atrofia, czyli zanik mózgu, co prowadzi do zmniejszenia jego masy. Ocenia się, że w Polsce chorych na SM jest ponad 40 tysięcy osób.

Pierwsze objawy pojawiają się między 20 a 40 rokiem życia i częściej zapadają na SM kobiety, co ma również wymiar społeczny - wpływa bardzo na funkcjonowanie rodziny. Według raportu Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, koszty pośrednie SM wynikające z utraconej produktywności wynoszą ok. 188 mln zł rocznie, a łącznie z wydatkami ZUS ponad 444 mln rocznie.

W "Wieczorze odkrywców" porozmawiamy o skali występowania tej choroby, o możliwościach jej leczenia w Polsce, o dostępie do nowoczesnych terapii. Gościem programu będzie dr Stanisław Rusek z Oddziału Neurologii i Udarów Mózgu, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

***

Do słuchania audycji "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" w poniedziałek (16.04) o godz. 19.10 zaprasza Krzysztof Michalski.

ag/abi

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane. Jak zachować sprawność?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 09:00
Stwardnienie rozsiane najczęściej diagnozowane jest wśród ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Nie dziwi więc fakt, że osoby chore chcą jak najdłużej utrzymać sprawność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W snach zawsze chodzę" - Małgorzata Furga

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 10:00
SM to skrót od łacińskiej nazwy stwardnienia rozsianego. "S", czyli "sclerosis", oznacza stwardnienie, którego ogniska widoczne są w badaniu mózgu chorego. "M", czyli "multiplex", oznacza rozsiane, gdyż ogniska te mogą pojawić się w wielu miejscach mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom? Polscy naukowcy powstrzymali stwardnienie rozsiane u myszy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 21:26
- Specyficzne leukocyty pochodzące od myszy zarażonej pasożytem jelitowym zahamowały postęp stwardnienia rozsianego u innych myszy - wyjaśniła dr Katarzyna Donskow-Łysoniewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Być może odkrycie przyczyni się do leczenia chorób autoimmunologicznych u ludzi.
rozwiń zwiń