Będzie Centrum Medycyny Regeneracyjnej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 14:31
Polscy naukowcy opracowali nowatorską metodę leczenia komórkami macierzystymi. Są przydatne w zwalczaniu wielu schorzeń.
Komórki macierzyste
Komórki macierzysteFoto: pixabay

Ich zespół badawczy opatentował komórki VSELs (very small embronic like stem cells) - komórki macierzyste izolowane z dorosłych tkanek. To polskie odkrycie, jesteśmy pierwsi na świecie.

Komórki VSELs mogą być wykorzystane do leczenia szeregu schorzeń, np. oparzeń powłok skórnych, trudno gojących się owrzodzeń skóry, schorzeń układu krwiotwórczego, uszkodzeń mięśnia sercowego, wątroby oraz niektórych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, w opóźnieniu procesów starzenia i kosmetologii.

Prof. Mariusz Ratajczak i dr Magdalena Kucia wracają z USA, aby w Polsce tworzyć Centrum Medycyny Regeneracyjnej na najwyższym światowym poziomie. Będzie się ono mieścić przy Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT).

***

Do słuchania "Sygnałów dnia" w sobotę (14.04) w godzinach 6.00 - 9.00 zapraszają Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.

ag/mg

Czytaj także

Pudzianowski przetarł ślady. Sukces leczenia komórkami macierzystymi

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 12:20
Leczenie komórkami macierzystymi pobranymi z krwi obwodowej daje znakomite efekty w leczeniu urazów i schorzeń narządów ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola diety w chorobie nowotworowej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 12:45
Właściwy sposób odżywiania i odpowiednio skomponowana dieta może wspomóc organizm w walce z chorobą, korzystnie wpłynąć na odporność, czy też skrócić czas rekonwalescencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń