Chrzest Mieszka I - państwo Polan weszło do Europy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 14:49
W naszym cyklu "Labirynt historii" zajmujemy się zazwyczaj historią najnowszą. W niedzielę (15.04) powędrujemy w odległą przeszłość do czasów, kiedy powstało państwo polskie, a jego pierwszy znany władca Mieszko zdecydował się przyjąć chrzest.
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, Gniezno
Mieszko przyjmuje chrzest. Sgraffito na ścianie rezydencji biskupów pomocniczych położonej w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego, GnieznoFoto: Aung via Wikimedia Commons

Kiedy to się stało i gdzie? Jak mogła wyglądać taka ceremonia? Czy Mieszko naprawdę stał się chrześcijaninem, czy też była to jedynie polityczna deklaracja, która nie miała wpływu na osobiste wybory Mieszka? Jak chrzest Mieszka wpłynął na jego otoczenie i całe państwo Polan?

***

Do słuchania "Labiryntu historii" w niedzielę (15.04) o godz. 14.10 zaprasza Jacek Raginis-Królikiewicz.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrzest Polski - początek naszych dziejów

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 06:00
- Bez tego aktu na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dało by się jej utrzymać. Sądzę, że nie przyjąć chrztu, to zostawić lukę polityczną, w którą wszystko może wejść - mówił historyk prof. Jacek Banaszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Poznania: chrzest wprowadził Polskę do kręgu kultury europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 08:30
Chrzest Polski i dokonania Mieszka I dały podwaliny pod państwowość - mówił w Jedynce prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Obchody 1050. rocznicy tego wydarzenia odbywają się m.in. w stolicy Wielkopolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko I nie chciał, aby Bolesław Chrobry został królem?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 16:00
By zdobyć władzę sprzeciwił się testamentowi ojca dokonując pierwszego w historii Polski zamachu. Bolesław Chrobry syn Mieszka I przejął po ojcu państwo obejmujące dwie trzecie dzisiejszej Polski. Dlaczego Mieszko pominął swojego pierworodnego? Jakie były konsekwencje tej decyzji? 
rozwiń zwiń