X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Walka z rusyfikacją i germanizacją: od Murawiowa "Wieszatiela" do Bismarcka i Kulturkampfu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 11:34
Słowo "Kulturkampf" wynalazł podobno  Rudolf Virchow urodzony w Świdwinie, 50 km od dzisiejszego  Kołobrzegu, lekarz, polityk, człowiek o dużej wiedzy z różnych dziedzin.  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Masson

Przypisuje się je Otto von Bismarckowi, który „krwią i żelazem”  zjednoczył Niemcy w latach  1866-1871. Virchov miał rzucić to hasło przeciwko żelaznemu kanclerzowi w sporze o kształt,  czy w ogóle sens  zjednoczenia Niemiec. Dla Polaków jest symbolem:  germanizacji i walki z polskością w zaborze pruskim, także  rugowania z ziemi  Polaków  mieszkających w Wielkopolsce, zakazu  budowy przez nich  domów na zakupionych gruntach, co uosabia przypadek Michała Drzymały, który zamieszkał w wozie cyrkowym.   

Kiedy rozpoczynał się kilkuletni proces zjednoczenia Niemiec w zaborze rosyjskim umierał 70-letni Michaił Murawiow  - gubernator wileński w czasie tłumienia powstania styczniowego. Jego okrucieństwo w tłumieniu zrywu Polaków sprawiło, że sami Rosjanie nazwali go „Wieszatielem”, katem Polski i Białorusi, zbawcą Rosji skoro, i on miał  swój wkład w  klęskę Powstania styczniowego. Także zaostrzenie rusyfikacji w Królestwie Polskim. W zaborze pruskim od 1794  do 1919 roku Polacy zorganizowali pięć powstań zbrojnych o niepodległość.  

O walce  z rusyfikacją i germanizacją w II połowie XIX wieku: od Murawiowa "Wieszatiela" do Bismarcka i Kulturkampfu porozmawiamy z prof. Andrzejem Nowakiem.            

***

Na audycję "Historia żywa" w sobotę (28.04) po godz. 14 zaprasza Dorota Truszczak.

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet syberyjski: W jak wielkie więzienie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 16:43
Wielka Brytania miała Australię, Francja Nowa Kaledonię, Rosja Syberię. To tylko niektóre przykłady więzień bez krat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc listopadowa, czyli powstańcza gorączka 1830-31

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 15:00
Klęska na własne życzenie, zmarnowana szansa - te określenia przylgnęły do Powstania Listopadowego 1830-31 roku, zrywu Polaków z Piotrem Wysockim na czele przeciwko rosyjskiemu zaborcy, największej potędze militarnej ówczesnej Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruch spiskowy po powstaniu listopadowym

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:58
Czy ruch spiskowy w zaborach po powstaniu listopadowym do 1855 roku, czyli do śmierci cara Mikołaja I to sukces czy porażka?
rozwiń zwiń