Kleszcze atakują, co trzeci może być groźny

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 12:40
Naukowcy szacują, że już jeden na trzy kleszcze może być roznosicielem groźnej boreliozy, choroby, na którą nia ma szczepionki. Będziemy radzić jak uniknąć kontaktu z kleszczami.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Napat/Shutterstock

Jak, oprócz dbałości o odpowiednie ubranie, mamy się zabezpieczać przed atakami kleszczy? Istnieje mnóstwo teorii na temat ich usuwania. Które sposoby są najskuteczniejsze? Jakie narzędzia, którymi możemy sobie pomóc w usunięciu kleszcza, działają najlepiej? Czy borelioza jest jedyną chorobą, która przenoszą kleszcze? Wszystko o kleszczach wie nasz gość dr n. med. Małgorzata Konik z Instytutu Boreliozy w Warszawie.

Wcześniej będziemy mówili o psychologach i pedagogach szkolnych. Z jakimi sprawami się zwracać, współpraca z rodzicami, czy szkoły mają obowiązek zatrudniania pedagogów i psychologów? Mateusz Puchowski pedagog i psycholog szkolny z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.

Będą również stałe cykle "Sto na sto, znaki niepodległej" oraz "Słowoteka" Agnieszki Kunikowskiej.

***

Do słuchania "Czterech pór roku" w środę (30.05) w godzinach 9.00 - 12.00 zaprasza Roman Czejarek.

ag/abi
    Czytaj także

Uwaga! Kleszcze w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 09:11
- Wcześnie przyszła wiosna, zrobiło się ciepło, więc nie tylko my budzimy się do życia, nie tylko my chcemy wychodzić na spacery, ale też różne krwiopijne stawonogi - tłumaczyła ekspertka z Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczyna się sezon wiosenno-letni. Uwaga na kleszcze

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 00:19
Lekarze i specjaliści są zdania, że najniebezpieczniejszym zwierzęciem, jakie żyje w Polsce jest dość niepozorny, biorąc pod uwagę rozmiary, kleszcz. Czy rzeczywiście powinniśmy się objawiać tego pajęczaka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strach przed boreliozą. Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 11:11
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Czy brak rumienia oznacza, że się nie zaraziliśmy? Czy robić badania krwi? Czy domagać się od lekarza, by zastosował terapię antybiotykami? 
rozwiń zwiń