Flaga - symbol, za który wielu oddało życie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 15:00
Kwadratowy, trójkątny lub prostokątny bławat, czyli kawał materiału przytwierdzony do długiego drzewca. Czy warto oddać życie za takie płótno? Czy można zabić - w imię jakich racji?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Dziś opowiemy o bogatej tradycji chorągwi, która w rożnych odmianach bywa nazywana flagą, banderą, proporcem lub sztandarem i w zależności od okoliczności może być powodem do dumy albo znakiem hańby. Ale pierwotna funkcja chorągwi zwłaszcza w średniowieczu miała całkiem praktyczny charakter.

Na sztandarach znajdowały się godła państwowe, symbole władców i wizerunki świętych, ale też herby rodów rycerskich i poszczególnych możnowładców. I chociaż antyk i średniowiecze już dawno minęły, to dziś, w erze wojny prowadzonej za pomocą skomplikowanych technologii, wciąż flaga ma olbrzymie znaczenie.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Labirynt historii" w niedzielę (3.06) o godz. 14.10 zaprasza Jacek Raginis-Królikiewicz.

mg/ag


Zobacz więcej na temat: flagi państwowe symbole narodowe

Czytaj także

Jak chronione są symbole narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 18:04
- Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej, o tym mówi bezpośrednio konstytucja, odsyłając jednocześnie do odpowiedniej ustawy - przypomina w radiowej Jedynce mec. Jarosław Góra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z napisem czy bez, czyli jak nie zbezcześcić flagi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 13:46
Przed Świętem Niepodległości podpowiadamy, jak obchodzić się z symbolami narodowymi. - Generalnie na fladze nie powinno się nic pisać, ale dopuściłbym umieszczanie nazwy miejscowości na flagach kibiców wydarzeń sportowych - mówi Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń