X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Flaga - symbol, za który wielu oddało życie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 15:00
Kwadratowy, trójkątny lub prostokątny bławat, czyli kawał materiału przytwierdzony do długiego drzewca. Czy warto oddać życie za takie płótno? Czy można zabić - w imię jakich racji?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Dziś opowiemy o bogatej tradycji chorągwi, która w rożnych odmianach bywa nazywana flagą, banderą, proporcem lub sztandarem i w zależności od okoliczności może być powodem do dumy albo znakiem hańby. Ale pierwotna funkcja chorągwi zwłaszcza w średniowieczu miała całkiem praktyczny charakter.

Na sztandarach znajdowały się godła państwowe, symbole władców i wizerunki świętych, ale też herby rodów rycerskich i poszczególnych możnowładców. I chociaż antyk i średniowiecze już dawno minęły, to dziś, w erze wojny prowadzonej za pomocą skomplikowanych technologii, wciąż flaga ma olbrzymie znaczenie.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Labirynt historii" w niedzielę (3.06) o godz. 14.10 zaprasza Jacek Raginis-Królikiewicz.

mg/ag


Zobacz więcej na temat: flagi państwowe symbole narodowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak chronione są symbole narodowe?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 18:04
- Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej, o tym mówi bezpośrednio konstytucja, odsyłając jednocześnie do odpowiedniej ustawy - przypomina w radiowej Jedynce mec. Jarosław Góra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z napisem czy bez, czyli jak nie zbezcześcić flagi

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 13:46
Przed Świętem Niepodległości podpowiadamy, jak obchodzić się z symbolami narodowymi. - Generalnie na fladze nie powinno się nic pisać, ale dopuściłbym umieszczanie nazwy miejscowości na flagach kibiców wydarzeń sportowych - mówi Jarosław Pych z Muzeum Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń