X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Presbiopia i higiena oka

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 13:13
Presbiopia, inaczej nazywana starczowzrocznością, spowodowana jest naturalnym procesem starzenia się organizmu człowieka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cocoparisienne/Pixabay

Z wiekiem soczewka robi się coraz twardsza, grubsza i mniej elastyczna, zmniejszając tym samym zdolność do uwypuklania i spłaszczania. Proces ten zwykle rozpoczyna się ok. 40 roku życia i postępuje aż do wieku 60 – 65 lat, kiedy to oko całkowicie traci zdolność akomodacji, a tym samym możliwość prawidłowego widzenia przedmiotów z bliska. Presbiopia dotyczy każdego, bez względu na to czy jest się krótkowidzem, dalekowidzem czy też wcześniej nie miał problemów z widzeniem.

Objawy presbiopii to: zmęczenie, bóle głowy przy dłuższej pracy z bliska, trudności w czytaniu drobnego druku, konieczność zwiększania oświetlenia podczas czytania, pracy z bliska, potrzeba oddalania tekstu, by widzieć go lepiej, problemy z koncentrowaniem wzroku na przedmiotach znajdujących się blisko, częste mruganie.

Badania potwierdzają, że długotrwała praca przy komputerze może przyspieszyć proces wystąpienia starczowzroczności. Warto robić sobie przerwy w pracy, relaksować oczy spoglądając co jakiś czas w dal oraz stosować okulary z powłokami zabezpieczającymi przed promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez monitory. Stosowanie leków antydepresyjnych, przeciwhistaminowych, nadużywanie alkoholu również mogą przyspieszyć objawy presbiopii. Cukrzyca, szczególnie źle kontrolowana, powoduje szybsze starzenie się soczewki. Proces starzenia się soczewki może spowolnić dieta bogata w antyoksydanty (witaminy C, E i A, luteina).

Jak korygować presbiopię i jak dbać o higienę oczu, aby służyły nam jak najlepiej i najdłużej w Eurece opowiedzą: dr Andrzej Styszyński z Poznania, okulista oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, oraz Paweł Szczerbiński z Częstochowy, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Na audycję "Eureka" w piątek (3.08) o godz. 19.10 zaprasza Artur Wolski.

abi

 

Zobacz więcej na temat: choroba wzrok
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bergamotka kontra cholesterol. Rezultaty są zadziwiające

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 13:45
Owoce bergamotki uprawiane są od pokoleń na południu Włoch. Plantacje znajdują się na terenie nieskażonym, daleko od miast i przemysłu. Badania potwierdzają, że spożywanie bergamotki, przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi starych nie rozumieją, a kiedyś też będą starzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:30
W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstępna choroba, która ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:51
Wirusowe zapalenie wątroby WZW jest wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D i E. Na wirusa typu C nie ma szczepionki, a może on powodować poważne następstwa zdrowotne, z marskością i rakiem wątroby. 28 lipca przypada Światowy Dzień Zapalenia Choroby
rozwiń zwiń