Wielka wystawa Józefa Brandta w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 16:19
Wystawa monograficzna to blisko 300 dzieł obrazów olejnych, akwarel i rysunków. To próba rekonstrukcji oryginalnej, "wschodniej" pracowni Brandta w Monachium, w której zgromadził kolekcję zabytkowych przedmiotów, w tym liczne militaria i orientalne kostiumy.
Wystawa Józefa Brandta w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wystawa Józefa Brandta w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Józef Brandt był najwybitniejszym polskim malarzem batalistą XIX wieku. Studiował i osiadł w Monachium, letnie miesiące spędzając w majątku Orońsko niedaleko Radomia. Od 1866 roku prowadził własną pracownię i nieformalną szkołę malarską, w której uczyło się wielu Polaków. Od 1878 był członkiem i honorowym profesorem Akademii Bawarskiej. Jego twórczość wpisuje się w nurt malarstwa akademickiego, ale wyróżnia ją indywidualna tematyka oraz dynamiczna formuła stylistyczna.

Brandt w młodości uległ fascynacji dziejami XVII-wiecznej Polski. Wyprawiał się na wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej: na Ukrainę, Podole, w rejony zaporoskich Dzikich Pól. Stworzył epicką opowieść o przeszłości tych ziem, oddając klimat epoki i specyfikę krajobrazu. Ukazał świat awanturniczej epopei, której bohaterami są polscy rycerze, lisowczycy, Kozacy, Turcy, Tatarzy. Porywa egzotyką, pełnym dramatyzmu rozmachem i ekspresją kompozycji batalistycznych, jak Bitwa pod Wiedniem czy Bitwa pod Chocimiem.

O twórczości Brandta inny piewca rycersko-szlacheckiej epopei wschodnich kresów Rzeczypospolitej, Henryk Sienkiewicz napisał: „nie ma sobie równego w odtwarzaniu stepów, koni, zdziczałych dusz stepowych i krwawych scen, które się rozgrywały dawniej".

***

Na audycję  Kulturalna Jedynka w poniedziałek (20.08) o godz. 14.35 zaprasza Michał Montowski.

kb