Największy projekt w historii polskiej astronomii

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 13:28
Gościem Eureki będzie laureat tegorocznej nagrody Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego (EAS) – Tycho Brahe Prize 2018.
Polskie firmy i ich zaawansowane technologie mają coraz większy udział w badaniach kosmosu.
Polskie firmy i ich zaawansowane technologie mają coraz większy udział w badaniach kosmosu.Foto: Shutterstock.com/ixpert

Prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżową nagrodę za odkrycia dokonane za pomocą instrumentów obserwacyjnych w projekcie OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment).

OGLE jest największym w historii polskiej astronomii projektem i jednocześnie jednym z najdłużej działających na świecie przeglądów fotometrycznej zmienności nieba. Projekt przynosi dane wpływające na znaczący rozwój współczesnej astrofizyki, m.in. poszukując planet pozasłonecznych.

***

Na "Eurekę" w środę (22.08) o godz. 19.00 zaprasza Dorota Truszczak.

kwh/kh

Czytaj także

Planetaria stały się pewnego rodzaju kinami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 14:51
W "Czterech porach roku" odbyliśmy wycieczkę ze spoglądaniem w niebo. Taką wycieczkę można zaliczyć również w wygodnym fotelu siedząc twardo na ziemi. Takie możliwości dają planetaria. W audycji rozmawialiśmy z przedstawicielami trzech polskich planetariów: w Olsztynie, Łodzi i Chorzowie.
rozwiń zwiń