Czym jest trądzik odwrócony?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 10:00
Ropne zapalenie apokrynowych gruczołów potowych, zwane czasami przez dermatologów trądzikiem odwróconym (Hidradenitis suppurativa, HS) jest przewlekłą nawracającą i autoimmunologiczną chorobą skóry, charakteryzującą się stanem zapalnym zlokalizowanym zazwyczaj w okolicach dołów pachowych i pachwin.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Ivana P. Nikolic/Shutterstock.com

Stan zapalny często przybiera formę bolesnych zmian skórnych, guzków i ropni, które zwykle występują tam, gdzie znajdują się gruczoły potowe, a także pod piersiami, na pośladkach i na wewnętrznej powierzchni ud, gdzie dochodzi do ocierania się skóry. HS jest chorobą przewlekłą nie ma więc skutecznego leku, dzięki któremu chorzy wyzdrowieją ale są jednak leki, które mogą istotnie ograniczyć stan zapalny i poprawić jakość życia.

Przyczyna rozwoju ropnego zapalenia apokrynowych gruczołów potowych nie została w pełni poznana, uważa się jednak, że w rozwoju choroby pewną istotną rolę odgrywa nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego, a objawy są związane z niedrożnością mieszków włosowych. HS może wystąpić w każdym wieku, jednak zazwyczaj występuje u kobiet i mężczyzn w wieku 20-25 lat. Częstość występowania zwykle zmniejsza się po ukończeniu 50 – 55 lat. Szacuje się, że na HS choruje ok 1% światowej populacji. HS jest często błędnie diagnozowany, a także wiele osób żyjących z tym schorzeniem niechętnie rozmawia o swoich objawach lub nie szuka pomocy dermatologa, tak więc liczba osób z HS może być większa.

W tej chorobie trafna diagnoza jest decydująca dla jakości życia, a trądzik odwrócony nie jest tak powszechnie znaną chorobą, stąd niektórzy lekarze pierwszego kontaktu nie są z nią zaznajomieni. Ponieważ HS bardzo często jest mylnie diagnozowane jako infekcja skórna, powszechne jest znaczne opóźnienie w jego rozpoznaniu, sięgające i kilku lat. Źle postawiona diagnoza skutkuje złym leczeniem opartym głównie na aplikacji dużych dawek antybiotyków. Bolesne ropnie powstałe w wyniku trądziku odwróconego znikają samoistnie bądź pękają wydzielając ropę. Często zdarza się, że dotknięte okolice ciała wydzielają nieprzyjemny zapach. Chorzy na HS muszą zmagać się z bólem i społeczną stygmatyzacją.

O tej bardzo dziwnej i rzadko występującej chorobie oraz błędach w diagnozie, a tym samym i złym leczeniu. O życiu w ciągłym bólu i stygmatyzacji społecznej ale i rodzinnej opowiedzą też pacjenci. Gościem audycji będzie prof. Jacek Szepietowski, kierownik Kliniki Katedry Dermatologii Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów we Wrocławiu.

***

Na audycję "Eureka" w czwartek (17.10) o godz. 19.10 zaprasza Artur Wolski.

kwh 

Zobacz więcej na temat: choroby skóry