X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pismo węzełkowe Inków

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 10:00
"Kipu" do dziś stanowi zagadkę. W muzeach i kolekcjach prywatnych zachowało się 853 sztuk tego osobliwego zapisu danych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / kasgirl

"Kipu", czyli pismo węzełkowe Inków, składa się ze sznura głównego i dowiązanych do niego różnokolorowych skręconych sznureczków pobocznych, na których z kolei znajdują się wiele znaczące węzełki. Obecnie już wiemy, że kipu są rodzajem przyboru matematycznego i zawierają spisy, rachunki, liczby. Ale czy tylko? Czy kipu da się czytać jak dawną kronikę?

O pierwszych próbach odczytania historii zapisanej w węzełkach opowie Marcin Jamkowski, wiceprezes Polskiego Oddziału the Explorers Club, który śledzi postępy prac dwojga uczonych – Manny Medrano ze Stanów Zjednoczonych, z Uniwersytetu Harvarda  i dr Sabine Hyland z St. Andrews University w Szkocji.

Na audycję "Eureka" w piątek (17.10) o godz. 19.10 zaprasza Katarzyna Kobylecka

kwh

Zobacz więcej na temat: muzeum
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak