Agresja nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 13:32
Coraz częściej dorastająca młodzież szykanuje słabszych kolegów, dopuszcza się aktów przemocy, używa wulgarnego języka. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jan H Andersen /Shutterstock

Wybuchy złości i gniewu wynikają nie tylko z kryzysu wieku dorastania. Na agresję wpływa także środowisko wychowawcze i rówieśnicze, wzorce propagowane w mediach, brutalne gry komputerowe, chęć zaimponowania innym, podbudowania własnej samooceny i wzbudzenia respektu wśród kolegów.

To również bagaż doświadczeń wyniesiony z domu, gdzie zazwyczaj nie ma zainteresowania młodym człowiekiem i jego problemami. Dom nie daje mu żadnych wzorców i wsparcia. Zachowania agresywne świadczą tak naprawdę o słabości dzieci i braku umiejętności radzenia sobie z kumulacją negatywnych uczuć. Agresja dla nastolatków stanowi wtedy jedyny dostępny sposób na zwrócenie na siebie uwagi innych – rodziców, opiekunów, nauczycieli, kolegów. Akty przemocy to komunikat: "Patrzcie, istnieję, jestem, nie ignorujcie mnie!". Dziecko zaczyna lekceważyć aprobowane społecznie normy, nie dba o swój wygląd zewnętrzny, nie sprząta pokoju, podejmuje zachowania ryzykowne, wagaruje, ucieka z domu.

Gośćmi "eureki" będą: Monika Zdrzyłowska - pedagog i kierownik Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie i Marta Hendzel z "Pracowni z Oknem na Świat".

Poza tym, wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie, dziewczęta w wieku od 13 do 18 lat, opowiedzą, co je rozczarowało w życiu. Dowiemy się jakie efekty wychowawcze i resocjalizacyjne przynosi tutoring, jakie realizacja programu: "poznawanie mnie",  co daje analiza kontroli kłamstwa, nauka asertywności aby złu mówić "NIE", i dlaczego wielkim zdziwieniem dla młodych po przejściach jest świadomość, że mogą w życiu wybierać zachowania pozbawione agresji.

***

Na audycję Eureka w poniedziałek (18.02) o godz. 19.05 zaprasza Artur Wolski. 

kh

Zobacz więcej na temat: agresja młodzież
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nastoletnia depresja. Życie przepojone smutkiem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 20:00
Prawie 15 procent młodzieży cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych. Do przyczyn można zaliczyć wyzwania okresu dojrzewania, wygórowane oczekiwania społeczne oraz kłopoty rodzinne.
rozwiń zwiń