X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 19:45
Data nie została wybrana przypadkowo. 1 marca 1951 roku został wykonany wyrok śmierci na członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk. Łukaszu Cieplińskim i jego sześciu najbliższych współpracownikach.
Panteon  Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach
Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich PowązkachFoto: Mateusz Opasiński / wikipedia / CC BY-SA 4.0

WiN był organizacją konspiracyjną, która powstała we wrześniu 1945 r. Aresztowanie ostatnich przywódców organizacji w listopadzie 1947 r – zakończyło w zasadzie jej działalność. Brutalne i okrutne śledztwo wobec ppłk. Cieplińskiego i jego współpracowników trwało niemal 3 lata. Wszyscy przetrzymywani byli w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

W październiku 1950 r przed wojskowym sądem rozpoczął się proces. Z 10 oskarżonych – 7 skazano na karę  śmierci. Wyroki wykonano 1 marca 1951r.

O historii WiN-u i procesie ostatniego zarządu organizacji opowie Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL  w Warszawie.

W audycji znajdą się archiwalne fragmenty sądowych zeznań ppłk. Cieplińskiego. Polskie Radio transmitowało przebieg procesu i obszerna relacja dźwiękowa znajduje się w Archiwum PR.

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w piątek (1.03) o godz. 20.10 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozmowy z historykami

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 15:16
– To było zjawisko masowe – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, mówiąc o polskim podziemiu antykomunistycznym. Na naszej antenie o Żołnierzach Wyklętych opowiadali również dr Agnieszka Kamińska, Piotr Legutko z TVP Historia, a także Tadeusz Płużański i Janusz Waliś z Fundacji „Łączka”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent do Niezłomnych: dziękujemy za wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 17:00
Dziękujemy za wolną Polskę - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą - podkreślił.
rozwiń zwiń