Okręty pełne złotego kruszcu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 10:57
Spośród  wielu okrętów, które zatonęły na morzach i oceanach od połowy XIX wieku do czasów II wojny światowej jest kilka cieszących się szczególnym zainteresowaniem i sławą. Wspomnieć należy np. brytyjski parowiec "Czarny Książę", czy niemiecki krążkownik "Magdeburg".
Krążownik Magdeburg
Krążownik "Magdeburg"Foto: Niemieckie Archiwum Federalne

Powód: obecność w ich ładowniach złota. Nieodnalezionego. Jego poszukiwanie przyniosło wiele ofiar i straconych fortun.

O kilku tych fascynujących wydarzeniach, a także o strategii wojennej, polityce, nurkowaniu i organizowaniu podwodnych ekspedycji będzie mówuił komandor dr inż. Witold Kustra, kierownik Zakładu Strategii Wojskowej Akademii Sztuki Wojenne.

*** 

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" we wtorek (19.03) o godz. 19.10 zaprasza Dorota Truszczak.

ag

Czytaj także

Rapa Nui. Rajskie muzeum pod gołym niebem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 20:20
Park Narodowy Rapa Nui wpisany jest w światowe dziedzictwo UNESCO. To maleńki skrawek lądu, gdzie mieszkańcy wykuwali zagadkowe posągi, które ustawiali na brzegu wyspu. Co skrywają w sobie owiane tajemnicą posągi Wyspy Wielkanocnej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologiczne znaleziska. Kosteczki neandertalskiego dziecka

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 21:05
Archeolodzy odnaleźli w jaskini najstarsze szczątki człowieka z ziemii polskich - dwa paliczki ze szkieletu ludzkiego dziecka. Drobne kosteczki liczą sobie 115 tysięcy lat i budzą ogromną antropologiczną sensację. Na jakiej podstawie odkrywcy stwierdzają, że szczątki należały do neandertalczyka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie prywatne królowej Wiktorii

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 19:30
Królowa Wiktoria - z pochodzenia Niemka - przez 63 lata panowała nad imperium, nad którym "słońce nigdy nie zachodzi". Miała dziewięcioro dzieci, a jej potomkowie i krewni zdominowali europejskie dynastie i do dziś panują w sześciu krajach.
rozwiń zwiń