Pojazdy sterowane przez komputer. Kiedy staną się środkiem transportu?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 19:08
Tematem audycji "Eureka" będą pojazdy autonomiczne, samonawigujące się, które nie tylko potrafią poruszać się bez udziału człowieka, ale również potrafią wykrywać przeszkody i reagować na sytuacje na drodze. Kiedy staną się codziennym środkiem transportu, a nie ciekawostką techniczną? 
W 2018 r. zarejestrowano w Polsce 532 tys. nowych aut.
W 2018 r. zarejestrowano w Polsce 532 tys. nowych aut.Foto: pixabay

Na te pytania odpowiedzą prof. Andrzej Kasiński oraz prof. Piotr Skrzypczyński z Politechniki Poznańskiej, którzy wraz z zespołem, realizują w ramach unijnego Programu Horyzont 2020 projekt automatyzacji niektórych podzespołów w  pojazdach transportu miejskiego.

***

Na "Eurekę" we wtorek (16.04) o godz. 19.05 zaprasza Dorota Truszczak

ans/ag

Zobacz więcej na temat: samochód autonomiczny transport

Czytaj także

Prof. Marcinkiewicz - genialny matematyk zamordowany w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 19:47
30 marca minęła 109 rocznica urodzin prof. Józefa Marcinkiewicza genialnego matematyka z Uniwersytetu Wileńskiego. Inny wybitny polski matematyk prof. Antoni Zygmund napisał o nim, że "…mimo krótkiego okresu swojej działalności matematycznej pozostawił on trwały ślad na Matematyce…".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesne zastawki serca polskiego pomysłu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 19:45
Zastawki serca odpowiadają za prawidłowy kierunek przepływu krwi w organizmie, a dokładniej zapobiegają jej cofaniu się w trakcie pracy serca. Upośledzenie funkcji zastawki aortalnej powoduje powiększenie serca, zmniejszenie jego wydajności pracy i obniżenie rzutu serca, a w konsekwencji prowadzi do niewydolności układów: krążenia i oddechowego.
rozwiń zwiń