Przedmioty badań weksylologii

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 19:40
Najstarszy opis chorągwi i ich użycia w Chinach ma ponad 2000 lat, a najstarsze manuskrypty z zestawieniami chorągwi używanych w państwach Europy, Azji i północnej Afryki pochodzą z połowy XIV wieku. Powstała odrębna dziedzina wiedzy zwana weksylologią. 
flaga Polski
flaga PolskiFoto: Shutterstock

Przedmiotem badań weksykologii są znaki poznawcze, których historia obejmuje ponad 5000 lat. Za twórców tej nauki uważa się Karla Fachingera i Ottfrieda Neubeckera z Niemiec, E.M.C. Barraclougha i Williama Cramptona z Wielkiej Brytanii oraz Whitney Smitha ze Stanów Zjednoczonych. Ten ostatni wprowadził termin "weksylologia". 

W audycji będzie mowa o historii powstania polskiej flagi i histrorii doboru jej karmazynowej barwy. Dowiemy się, jakie są reguły konstrukcji flagi i kto o nich decyduje. Przypomnimy wydarzenia historyczne, w których flaga odegrała wyjątkowe znaczenie. Nie zabraknie informacji o miejscu flagi w poezji i literaturze.  Wyjaśnimy różnice między flagą a banderą marynarki wojennej. Będzie też o szacunku do flagi i konkursach dla dzieci i młodzieży, gdzie tematem przewodnim jest flaga.

Gośćmi audycji bedą Krzysztof Jasieński i Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. 

***

Na "Eurekę" w czwartek (2.05) o godz. 19.05 zaprasza Artur Wolski

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperyment: młodzież na 3 dni odcięta od technologii

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 10:30
W Trójmieście postanowiono sprawdzić, jak zaczną się zachowywać gimnazjaliści i licealiści, kiedy zabierze im się dostęp do sieci. 102 nastolatków w wieku 12-18 lat na trzy doby dobrowolnie przestało korzystać z telefonów, internetu i telewizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uniwersytet Młodego Odkrywcy. NCBR przeznacza 52 mln zł na edukację dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 20:26
Uniwersytet Młodego Odkrywcy to pogram rozpoczęty w 2016 roku. Pomysł Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawarty w tzw. strategii Gowina, a cel? Popularyzacja i upowszechnianie nauki oraz wyrównywanie szans edukacyjnych wśród różnych grup społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsza świątynia w rejonie Zatoki Perskiej. Odkrycia archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 21:00
Gościem audycji był prof. Piotr Bieliński od lat kierujący polskimi misjami wykopaliskowymi na Bliskim Wschodzie. Opowiedział o terenach eksploracji archeologicznych i najstarszej świątyni odkrytej na terenie Płw. Arabskiego. Dowiedzieliśmy się również jakie są realia pracy przy wykopaliskach.
rozwiń zwiń