Polscy naukowcy w walce z białaczką

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 10:39
Polscy naukowcy z konsorcjum złożonego z kilku jednostek naukowych chcą stworzyć i wprowadzić do praktyki klinicznej urządzenie - algorytm diagnostyczny, do szybkiej i tańszej diagnostyki komórek białaczkowych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FotoshopTofs/Pixabay.com

Konsorcjum tworzą Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wdrożenie będzie miało wpływ nie tylko na koszty diagnostyki i leczenia, ale i na skuteczność terapii.

Podstawą działania tego urządzenia ma być spektroskopia ramanowska, która dostarczy informacji o strukturze cząsteczkowej komórek, co umożliwi jednoznaczną identyfikację związków chemicznych.

Gośćmi programu "Ludzie Nauki" będą: profesor Czesław Radzewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który jest liderem konsorcjum i profesor Przemysław Juszczyński, szef zespołu z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, który jest jednym z podmiotów biorących udział w projekcie "Platforma do szybkiego, bezznacznikowego obrazowania, identyfikacji i sortowania podtypów komórek białaczkowych".

***

Na audycję z cyklu "Ludzie nauki" w poniedziałek (20.05) o godz. 19.05 zaprasza Krzysztof Michalski.

ag

Zobacz więcej na temat: zdrowie badania komórka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Paweł Balsam: choroby układu sercowo-naczyniowego zabijają najczęściej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:08
- Choroby układu sercowo-naczyniowego są liderem śmiertelności naszej populacji. Źle u nas wygląda kontrola czynników ryzyka - powiedział w radiowej Jedynce dr Paweł Balsam, adiunkt w katedrze kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerniak nie musi być śmiertelny. Najważniejsza jest szybka diagnoza

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 19:10
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, charakteryzującym się w Polsce największą dynamiką wzrostu zachorowań. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o jedną piatą wyższa niż w Europie.
rozwiń zwiń