X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na Górnym Śląsku z kolędą

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 14:00
O kolędowaniu oraz o rzadko już pamiętanych elementach obchodów Bożego Narodzenia w tym regionie opowiedziała w audycji dr Agnieszka Przybyła-Dumin z Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".
Audio
  • Z dobrą nowiną na Górnym Śląsku (Jedynka/Kiermasz pod choinką)
Święta Rodzina. Zdjęcie ilustracyjne
Święta Rodzina. Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com / mamiii

Kolędowanie to zwyczaj, którym wypełniano czas od dnia św. Szczepana, czyli 26 grudnia, aż do Trzech Króli. Miał on sprzyjać przeżywaniu świąt Bożego Narodzenia w gronie najbliższych. - Kolędnicy na Górnym Śląsku chodzili jako Pastuszkowie, połaźnicy, betlejorze, Trzej Króle, Herody, Szlachcice, Dziady, Kozy czy Turonie - tłumaczyła w audycji dr Agnieszka Przybyła-Dumin z Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". - Ich celem, oprócz niesienia dobrej nowiny o narodzeniu Jezusa, było szerzenie w okolicy szczęścia, pomyślności i zwłaszcza życzeń urodzaju, bo od tego zależał byt człowieka.

W audycji Tomasza Krajewski spod lubelskiej wsi Niemce opowiedział nam także o tworzeniu ozdób ze słomy, zwłaszcza w kontekście Świąt Bożego Narodzenia. - To kontynuacja tego, co robili nasi dziadkowie i pradziadkowie. Staramy się utrzymywać dawne wzornictwo, styl i kolorystykę, ludzie to kupują i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni - opowiadał Tomasz Krajewski z żoną. - Naszym sztandarowym produktem są pająki, tradycyjne ozdoby wieszane w centralnym miejscu izby obok galerii świętych obrazów. Pająki w zależności od pór roku były inaczej wykonywane, np. bożonarodzeniowe były bardzo kolorowe z domieszką świerku i jodły. Wielkanocne pająki były z pisankami. Robimy też pająki okazyjne np. na wesela i chrzciny.

Na Lubelszczyźnie istniej legenda, że pająk był obecny przy narodzinach Jezusa i uwił pajęczynę w stajence, która mieniła się wszystkimi kolorami tęczy. Legenda ta dotrwała do naszych czasów, część ludzi twierdzi, że od tego właśnie wydarzenia pochodzi kult pająka, którego nie można było zabić czy wyrzucić z domu.

Przyjrzeliśmy się też próbie Wesołych Mazurków z Pragi, czyli dziecięcej grupy wykonującej muzykę tradycyjną. Dzieci występują w koncercie "Źródełko - rodzinne kolędowanie" 30 grudnia w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadziła: Patrycja Zisch

Goście: Tomasz Krajewski (artysta ludowy), dr Agnieszka Przybyła-Dumin (Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"), Wesołe Mazurki z Pragi

Data emisji: 29.12.2019

Godzina emisji: 5.05

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podlaskie chaty i tradycje muzyki kieleckiej

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 06:00
W "Kiermaszu pod kogutkiem" porozmawialiśmy o wiejskim budownictwie Podlasia i o tradycyjnym muzykowaniu na Kielecczyźnie. Gośćmi audycji byli Magdalena Stopa i Piotr Baczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bożonarodzeniowe historie Janiny Pydo

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 06:00
W "Kiermaszu" posłuchaliśmy opowieści Janiny Pydo z Zastawia koło Goraja o zwyczajach bożonarodzeniowych z Lubelszczyzny oraz nagrań archiwalnych słynnych dunajników z Łukowej z roku 1980.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak kolędowano na Lubelszczyźnie, na Pogórzu, na Kielecczyźnie i na Orawie?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 06:00
Swoimi wspomnieniami w "Kiermaszu pod kogutkiem" podzielili się śpiewaczka Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej k. Janowa Lubelskiego, o "drobach" i "śmieciorzach" opowiedział skrzypek Józef Śliwa z Huty Gogołowskiej na Pogórzu Jasielskim.
rozwiń zwiń