Komu "przeszkadzają" Żołnierze Wyklęci?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 19:50
- Wszyscy Ci, którzy mówią źle o Żołnierzach Wyklętych bazują na lewicowych, środowiskowych poglądach i nie prowadzą jakichkolwiek rzetelnych badań naukowych i nie analizują źródeł historycznych, które jednoznacznie wskazują, że podziemie antykomunistyczne w latach 1944-1956 było fenomenem na skalę światową - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Rafał Leśkiewicz, zastępca Dyrektora Biura Badań Historycznych IPN. 
Audio
  • Komu "przeszkadzają" Żołnierze Wyklęci? (Przystanek Historia/Jedynka)
Wnętrze Izby Pamięci Strzelecka 8 w Warszawie
Wnętrze Izby Pamięci "Strzelecka 8" w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara

W Polsce nie odbyła się pełna dekomunizacja 

Za nami Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony corocznie 1 marca. Święto zostało ustanowione przez parlament w 2011 roku  i w tym samym roku odbyły się pierwsze obchody. Ma na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. 

- Tak naprawę w Polsce nie odbył się sąd nad komunizmem. Nie odbyła się pełna dekomunizacja, co widzimy chociażby dzisiaj, kiedy dyskutujemy na temat zmian ulic w wielu miastach, w tym w Warszawie, gdzie toczą się dyskusje czy powinna pozostać ulica np. Armii Ludowej - zauważa Rafał Leśkiewicz z IPN. - Nie piętnowaliśmy tego, co było złem u zarania tej nowej Polski po 1945 roku i to jest problem, który narósł przez te wszystkie lata. (...) Do niedawna nie mówiliśmy o fenomenie Żołnierzy Wyklętych, o podziemiu antykomunistycznym, które walczyło o Polskę - dodaje. 

Blisko 180 tysięcy ludzi było zaangażowanych w działalność antykomunistyczną - mówi dr Rafał Leśkiewicz. - Dla części środowisk, szczególnie lewicowych jest to olbrzymi problem - dodaje. 


src="//static.prsa.pl/ef77c352-0fba-471b-807a-cba8cffb3334.file"

Poza tym w audycji:

1) W czwartek (28.02) w dawnej katowni NKWD i UB na warszawskiej Pradze Instytut Pamięci Narodowej otworzył nową placówkę edukacyjną.

Miejsce kaźni polskich bohaterów przy ul. Strzeleckiej 8 było wyjątkowo ważnym adresem na warszawskiej mapie komunistycznego terroru. Zanim jesienią 1945 roku zainstalowano tam funkcjonujący do 1948 roku Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego (po czym budynek zamieszkali pracownicy aparatu represji i ich rodziny), przez około rok działała w tym miejscu Kwatera Główna NKWD na obszar tzw. Polski Lubelskiej, w której urzędować miał gen. Iwan Sierow (współodpowiedzialny za Zbrodnię Katyńską, a także m.in. organizator podstępnego aresztowania 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w marcu 1945 roku).

Przez piwniczne cele przewinęły się setki rzekomych "wrogów ludu" - część z nich komuniści wywieźli do obozu w Rembertowie. 

2) Książka "Zapomniane ogniwo. Konspiracja młodzieżowa na ziemiach polskich 1944-56" dr. hab. Jacka Wołoszyna.

Organizacje młodzieżowe powstawały niezależnie od formacji związanych z AK, DSZ, Zrzeszeniem "Wi N" i NSZ (podziemiem dorosłym). Brakowało im również autorytetu Polskiego Państwa Podziemnego i centralnego kierownictwa, które koordynowałoby ich działalność w skali ogólnopolskiej. Młodzi ludzie stworzyli bowiem wiele pojedynczych i niepowiązanych ze sobą grup. Mimo tych wszystkich zastrzeżeń tajne związku młodzieżowe, stanowiły integralną część II konspiracji niepodległościowej (powojennej).

3) Było, będzie: najciekawsze wydarzenia dotyczące historii Polski. 

4) Zapowiedzi artykułów na portalu przystanekhistoria.pl 

***

Tytuł audycji: Przystanek historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Materiały: Justyna Majchrzak, Katarzyna Semaan 

Goście: dr Rafał Leśkiewicz (zastępca Dyrektora Biura Badań Historycznych IPN), dr Tomasz Łabuszewski (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie) 

Data emisji: 4.03.2020 r. 

Godzina emisji: 19.07 

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Propaganda miała uczynić z nich bandytów". Prezes IPN o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 09:44
- Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych - tak o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Święto to obchodzone jest dziś w całej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma żadnego podłoża merytorycznego". Wiceprezes IPN o krytyce pod adresem Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 14:47
- Źle się stało, że po 1989 roku nie było sądu nad komunizmem. (…) To nieprawdopodobne, że ci, którzy byli związani z systemem komunistycznym, mają czelność mówić, że Żołnierze Wyklęci, nasi bohaterowie, byli bandytami - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń