Program 1 i Polskie Radio nie pozwolą słuchaczom się nudzić

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:40
Znana piosenka głosi, że w czasie deszczu dzieci się nudzą. Najmłodsi mogą się też nudzić z zupełnie innych powodów. W związku ze zwolnieniem dzieci i młodzieży z obowiązku szkolnego w wyniku epidemii koronawirusa Polskie Radio proponuje swoim najmłodszym słuchaczom i ich rodzicom dodatkowe audycje, wiec nuda nikomu nie grozi. Nowością są podcasty.
Audio
  • Polskie Radio I program 1 proponują atrakcje dla dzieci i młodzieży (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pavel L Photo and Video/shutterstock

Od początku roku działa platforma podcasty.polskieradio.pl. - Mamy tam już blisko sto podcastów, w tym kilkanaście dedykowanych wyłącznie do internetu - mówi wicedyrektor portalu polskieradio.pl Krzysztof Kossowski. Zwraca uwagę, że podcastów można słuchać w dowolnym miejscu o dowolnym czasie. Potrzebny jest jedynie dostęp do komputera lub smartfona. Tam można sobie odfiltrować materiały dla poszczególnych anten. Na stronie polskieradio.pkl oprócz informacji z anten i podcastów są również serwisy specjalne poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom z najnowszej historii. Powstają dzięki bogatym zbiorom archiwalnym Polskiego Radia.

W każdą niedzielę o godz. 9.00 transmitowana jest msza z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Od 20 marca w piątki w godz. 18.30-19.00 Jedynka będzie transmitowała Drogę Krzyżową z parafii św. Krzyża

W okresie wymuszonej przez epidemię przerwy w nauce i zajęciach przedszkolnych radiowa Jedynka przygotowała, od 16 marca, nowe propozycje dla najmłodszych słuchaczy.

O godzinie 10.20 w "Czterech porach roku" będą nadawane poradniki "Koronawirus - o czym musisz wiedzieć". Powtórkę zaplanowano ok. godz. 15.45 w "Ekspresie Jedynki".

"Dzieci bliżej historii" - powrót słuchowisk dla dzieci na antenę radiowej Jedynki.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Rodzice z dziećmi znajdą nowe pozycje antenowe do wspólnego słuchania w przedpołudniowym paśmie "Cztery pory roku" (godz. 9.00-12.00). W audycji dziennikarze Jedynki podpowiedzą w nim jak zorganizować domowe zabawy i jak wspólnie ciekawie spędzić czas. Z kolei w dźwiękowym konkursie "Od małego do dużego" dzieci będą opisywać jakiś przedmiot lub zjawisko, a dorośli spróbują trafnie odpowiedzieć na pytanie. Nagrodami będą m.in. książki do wspólnego czytania.

O godz. 10.35 Jedynka prezentować będzie codziennie, od poniedziałku do piątku, słuchowisko według powieści Juliusza Verne’a "20 000 mil podmorskiej żeglugi". To druga część trylogii, w której skład wchodzą jeszcze "Dzieci kapitana Granta" i "Tajemnicza wyspa". Powieści Verne’a to klasyka literatury przygodowej nie tylko dla młodzieży. W  Programie 1 usłyszmy radiową adaptację dzieła z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji Jerzego Jeżewskiego. W obsadzie: Jan Matyjaszkiewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak, Andrzej Szalawski.

W Jedynce ruszył też cykl 22 słuchowisk historycznych dla dzieci i młodzieży, "Dzieci bliżej historii". Są nadawane wieczorami w niedziele. Jako pierwsze zostało nadane słuchowisko "Cudowna lampa Łukasiewicza".

Wiele atrakcyjnych audycji dla najmłodszych słuchaczy i ich rodziców można znaleźć w cyfrowym i całodobowym Polskim Radiu Dzieciom. W jego ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci (emisja od godz. 7.00). Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych (od godz. 21.00) to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

Polskiego Radia Dzieciom można słuchać przy pomocy cyfrowych odbiorników DAB+ i aplikacji na smartfony oraz w internecie (www.polskieradiodzieciom.pl).

ag

Zobacz więcej na temat: koronawirus dzieci młodzież

Czytaj także

Depresja to nie taka sama choroba, jak zapalenie płuc

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 19:51
Badania naukowe wskazują, że co piąty nastolatek ma objawy depresyjne, często mylone z procesem dojrzewania. Leczenie, psychoterapia może być skutecznym rozwiązaniem problemu, a dobre zdiagnozowanie zwiększa szanse prawidłowego rozwoju dziecka. Trzeba wziąć po uwagę jednak specyfike choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

FOMO. Polacy a lęk przed odłączeniem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 13:50
- Mówiąc najprościej odszyfrowując akronim FOMO (ang. Fear of Missing Out) jest to strach pominięciem. My to przetłumaczyliśmy w sposób bardziej zrozumiały i adekwatny, czyli strach przed odłączeniem od informacji, mediów społecznościowych, od wszystkich urządzeń, które dostarczają nam wszelkich informacji - mówiła na antenie radiowej Jedynki dr hab. Anna Jupowicz - Ginalska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Na co zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 14:58
- Z przeprowadzanych badań wynika, że dzieci od 7 roku życia spędzają w internecie ponad cztery godziny dziennie. Musimy pamiętać, że oprócz zabawy czai się w sieci wiele niebezpieczeństw, na które trzeba szczególnie uważać - powiedział Krzysztof Szubert, były wiceminister cyfryzacji, członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń