Łączenie przyjemnego z pożytecznym - Program 1 Polskiego Radia poleca audycje edukacyjne

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 11:29
Program 1 Polskiego Radia na czas kwarantanny specjalnie dla swoich słuchaczy przygotował wiele ciekawych audycji o tematyce edukacyjnej. Będziemy mówić m.in. o dziedzictwie starożytnych Greków, wirtualnych wystawach i tematach z zakresu medycyny. #Zostańwdomu z radiową Jedynką!
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock

Marmury lorda Elgina

W piątkowej "Eurece" (27.03) będzie mowa o odzyskaniu greckiego dziedzictwa tzw. marmurów lorda Elgina. Od lat Grecy upominają się o ich zwrot. Są to fragmenty Partenonu- czyli świątyni Ateny z ateńskiego Akropolu, które zostały wywiezione z Grecji na początku XIX w przez ówczesnego angielskiego ambasadora w Konstantynopolu - Thomasa Bruce’a, 7. lorda Elgin.

Gościem audycji będzie prof. Zbigniew Kobyliński z Instytutu Archeologii UKSW w Warszawie, specjalista od ochrony dziedzictwa kulturowego. 

#zostanwdomuzkulturą

"Spacer z kulturą" umili słuchaczom Programu 1 Polskiego Radia niedzielne popołudnie. Pro. Rafał Wiśniewski, Joanna Bancerowska opowiedzą o propozycjach na stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury, m.in. "Katyń i Smoleńsk" - wirtualnej wystawie i przygotowanych webinariach. Podczas audycji zapowiemy konkurs z nagrodami (na przekład staropolskiego wiersza na współczesną polszczyznę). Między innymi opowiemy również o projekcie "ETNOPolska" przeznaczonym dla organizatorów i twórców kultury w małych ojczyznach. 


Do słuchania audycji "Spacer z kulturą" w niedzielę (29.03) zapraszają Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski. 

Wieczór odkrywców o tomografii optycznej

W poniedziałek (30.03) gościem programu będzie młody polski badacz - dr inż. Wojciech Krauze z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, który zajmuje się tomografią optyczną i opracował metodę podglądania żywych komórek w trzech wymiarach za pomocą promieniowania laserowego. Metoda ta daje możliwość obrazowania przede wszystkim struktur biologicznych i ma zastosowanie w diagnostyce medycznej.

Na czym polega metoda polskiego uczonego, jakie szczegóły komórki ludzkiej można dzięki niej zobaczyć, o jej zaletach i do czego może być zastosowana - o tym w rozmowie z jej autorem w poniedziałkowym Wieczorze Odkrywców - 30 marca. Zaprasza Krzysztof Michalski. 

Dla miłośników historii

Razem z Dorotą Truszczak oraz prof. Andrzejem Nowakiem w audycji "Historia żywa" przeniesiemy się do lat 1975 - 1976. Czy to był początek końca dekady Gierka? 

W audycji o Polsce w latach 1975 -76, czasie  powstania Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, sukcesów naszych sportowców na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu. Także dużej aktywności dyplomatycznej Polski , podpisaniu  Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, spotkania Edwarda Gierka z Kanclerzem  RFN  Helmutem Schmidtem, wizyty prezydenta USA  Geralda Forda w naszym kraju.

Początek audycji w poniedziałek - 30 marca po godz. 21.05. 

Zapraszamy do słuchania.

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Właściwy sen podnosi odporność, zwalcza infekcje, wzmacnia pamięć

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 22:05
13 marca obchodzimy Światowy Dzień Snu. Badania naukowe dowodzą, że spokojny sen, obok zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej jest jednym z filarów dobrego zdrowia. Wpływa na pamięć i efektywną pracę mózgu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemia koronawirusa. E-lekcje historii z Polskim Radiem. Materiały dla uczniów i nauczycieli. Starożytność i średniowiecze

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 06:00
Epidemia koronawirusa postawiła polską edukację przed wielkim wyzwaniem. Tysiące nauczycieli mierzą się z zadaniem realizowania podstawy programowej online i zapewnienia uczniom atrakcyjnych materiałów wspomagających naukę. Bogata oferta materiałów historycznych portalu PolskieRadio24.pl to znakomite narzędzie, które w przyjazny dla młodzieży sposób pomoże zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczniowie pracują zdalnie. Jak to wygląda w praktyce?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 15:37
- W tej chwili ważne jest, żeby dzieci nie zapominały o szkole i nie wypadały z rytmu pracy, a nie to, żeby zrealizować wszystko zgodnie z podstawą programową - mówi Danuta Kozakiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 103 im. Bohaterów Warszawy 1939-1945 w Warszawie. Jak w praktyce wygląda nauka podczas pandemii koronawirusa?
rozwiń zwiń