Program specjalny Polskiego Radia dla Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 09:12
Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o pilnym zmodyfikowaniu ramówki i wprowadzeniu na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które są poświęcone obecnej sytuacji w tym kraju. Dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim, Program 1 jest dostępny z „powietrza” na falach długich o częstotliwości 225 kHz na terenie prawie całej Europy i pokrywa zasięgiem całe terytorium Białorusi.
Uczestnicy protestów na Białorusi
Uczestnicy protestów na BiałorusiFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy są emitowane 3 razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie „W samo południe” po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie „Polska i Świat”. 


Białoruś PAP (2)-1200.jpg
RAPORT BIAŁORUŚ w Polskim Radiu

Dzięki temu wszyscy Białorusini, również ci mieszkający w miejscach, gdzie nie ma dostępu do Internetu lub w wypadku ponownego ograniczenia tej sieci, mają łatwy dostęp do pełnych i rzetelnych informacji na temat sytuacji w swoim kraju oraz związanych z nią wydarzeń międzynarodowych. 

– Wsparcie dla narodu białoruskiego w tych trudnych chwilach, pokazanie gestu solidarności poprzez dostarczanie rzetelnych i prawdziwych informacji, wpisuje się również w realizację misji nadawcy publicznego, którym jest Polskie Radio. Tylko silne i dobrze zorganizowane media publiczne, które dysponują zarówno odpowiednią infrastrukturą techniczną, jak i kadrami dziennikarskimi najwyższej jakości są w stanie zrealizować tak ważną i potrzebną inicjatywę, której nie podejmą się nadawcy komercyjni. Zaledwie dwa dni temu obchodziliśmy 95. rocznicę przyznania Polskiemu Radiu koncesji nadawczej, a dzisiaj dzięki naszym możliwościom możemy wspierać tych, którzy naszego wsparcia potrzebują – to jest dla nas zaszczyt – powiedziała Prezes Zarządu Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 

Emisja serwisów informacyjnych rozpoczęła się w sobotę, 22 sierpnia.


Zobacz więcej na temat: Białoruś ŚWIAT

Czytaj także

Abp Kondrusiewicz: sytuacja na Białorusi napawa wielką trwogą, potrzeba rozmów, prawdy i modlitwy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 08:20
Na Białorusi trwają działania opozycji, by prowadzić pokojowy dialog. Równocześnie minister obrony Białorusi wydał w środę rozkaz wzmocnienia wojsk na kierunku grodzieńskim zestawami rakietowymi, samolotami bezzałogowymi, środkami obrony przeciwlotniczej i walki radioelektronicznej. O sytuacji w tym kraju i apelu o pokój portalowi PolskieRadio24.pl mówi abp Tadeusz Kondrusiewicz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Białorusi, arcybiskup mińsko-mohylewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Unia Europejska ws. Białorusi powinna słuchać Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 09:10
- Unia Europejska powinna słuchać Polski i innych państw sąsiadujących z Białorusią i szybciej zorganizować szczyt przywódców państw członkowskich - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowal: sytuacja na Białorusi to sygnał, że podobnie może być w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 08:50
 - Jeszcze kilka miesięcy temu, gdyby ktoś powiedział, że w taki sposób rozwinie się sytuacja na Białorusi, że dojdzie do tak dużej mobilizacji społecznej, to także wielu zachodnich ekspertów mówiłoby, że to raczej niemożliwe. Tak samo zakładały władze w Moskwie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń