Laureat Nagrody im. Benedykta Polaka gościem "Eureki"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 21:35
Gościem Katarzyny Kobyleckiej będzie ks. prof. Wojciecha Bęben, antropolog, etnolog i religioznawca, do niedawna kierownik Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego, który jako misjonarz i naukowiec spędził 27 lat wśród ludów Australii i Oceanii.
Ks. prof. Wojciech Bęben
Ks. prof. Wojciech BębenFoto: PAP/ Paweł Kula

W sobotę (10.10) w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się uroczystość wręczenia tegorocznej Nagrody im. Benedykta Polaka. To wyróżnienie już od sześciu lat przyznawane jest dwóm osobom, wybitnym naukowcom i podróżnikom: Polakowi oraz cudzoziemcowi za osiągnięcia badawcze i eksploracyjne.

Pomysłodawcą nagrody jest Oddział Polski The Explorers Club oraz władze Łęczycy - miasta, z którego w połowie XIII wieku franciszkanie: Benedykt Polak i Włoch Giovanni da Pian del Carpine wyruszyli w daleką podróż do chana Mongołów. Po powrocie z tej ponad dwuletniej wyprawy, w trakcie której przejechali konno ok. 20 tys. km, wysłannicy przekazali papieżowi i europejskim dworom pierwszy szczegółowy opis części Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo "Opisanie Świata".

W tym roku werdyktem Kapituły Nagrody uhonorowano wyjątkowo dwóch cudzoziemców. Nagrodę otrzymają: prof. Eriks Jekabsons z Łotwy, wybitny historyk, specjalista w zakresie relacji łotewsko-polskich, oraz  prof. dr Gaetano Platania z Włoch, badacz dziejów Polski i związków włosko-polskich, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polski w XVII wieku i mecenatu artystycznego rodziny Sobieskich.

Natomiast Laureatem Nagrody Głównej w kategorii dla obywatela polskiego został ksiądz prof. Wojciech Bęben.

***

Na audycję "Eureka" w piątek (9.10) po godz. 19.00 zaprasza Katarzyna Kobylecka.

kk

Czytaj także

Święta Góra Athos. "Tu kobiety nie mają wstępu"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 21:50
Święta Góra Athos na wschodnim cyplu Płw. Chalkidiki to żywy ośrodek ascezy i mistycyzmu. Pierwszy klasztor powstał niemal dokładnie wtedy, gdy nasz książę Mieszko I przyjmował chrzest. Dziś na rozległych, urwistych zboczach góry działa 20 monasterów, które rządzą się religijnymi prawami, przestrzeganymi tu od średniowiecza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie tajemnice skrywają manuskrypty odkryte w Wielkim Meczecie?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 19:07
Niemal 50 lat temu, w czasie remontu Wielkiego Meczetu w Sanie, stolicy Jemenu, robotnicy niespodziewanie odkryli skrytkę, a w niej 12 tysięcy fragmentów kart i zwojów papirusowych. Znalezisko, spakowane do 20 worków po ziemniakach, czekało kolejne lata, by wreszcie doczekać się konserwacji i naukowej analizy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Średniowieczny klasztor w technologii 3D. "Wirtualna Nubia"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 19:09
Jak przenieść się do wnętrza średniowiecznego klasztoru w Sudanie sprzed 1300 lat? Wystarczy wejść na portal "Wirtualna Nubia" stworzony przez specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki trójwymiarowym wizualizacjom zrekonstruowane cyfrowo budynki kompleksu monastycznego w Ghazali można zwiedzać, nie wychodząc z domu.
rozwiń zwiń