Saladyn i jego legenda

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 17:40
850 lat temu Saladyn ogłosił się władcą Egiptu. Jak to się stało, że Kurd objął władzę w Egipcie (a także w Syrii)?
Okładka książki Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu Piotra Soleckiego
Okładka książki "Saladyn Wielki. Pogromca krzyżowców i wódz islamu" Piotra SoleckiegoFoto: mat. promocyjne

książki wiedza literatura nauka 1200.jpg
"Eureka" w Programie 1

XII wiek na Bliskim Wschodzie to bardzo burzliwy czas. Jest to okres wypraw krzyżowych. Bizancjum walczy o przetrwanie. Krzyżowcy w Lewancie próbują stawić czoła rosnącej sile muzułmanów. W Syrii tworzy się nowa siła polityczna pod przywództwem dynastii Zengidów, a w Egipcie dynastia Fatymidów chyli się ku upadkowi.

W tej oto skomplikowanej sytuacji politycznej pojawia się postać sułtana Saladyna. Dlaczego to właśnie on zmienił losy ówczesnego świata i na trwałe wpisał się w dzieje? Historiografia o sułtanie Saladynie jest nad wyraz łaskawa i mimo licznych prac nadal funkcjonuje obraz wspaniałego i oświeconego sułtana Egiptu i Syrii. Czy taki był naprawdę?

Gościem audycji będzie Piotr Solecki, historyk, autor najnowszej książki o Saladynie.

***

Na audycję "Eureka" we wtorek (26.01) po godz. 19.00 zaprasza Dorota Truszczak.

kk


Czytaj także

"Celtycka Polska". O śladach dawnych plemion w naszym kraju

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 19:09
Choć kulturę celtycką łączymy z Irlandią i Wielką Brytanią, to jednak nie tam należy szukać kolebki Celtów. Celtowie pochodzili z obszarów na północ od Alp, czyli z terenów dzisiejszych południowych Niemiec i Czech oraz Austrii i wschodnich rejonów Francji. Stamtąd "rozlali" się po znacznej części Europy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe odkrycie archeologiczne tego roku w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:08
Już prawie 150 nienaruszonych sarkofagów wydobyli egipscy archeolodzy z podziemnej skrytki na cmentarzysku Sakkara, jednym z najsłynniejszych cmentarzysk starożytnego Egiptu. Drewniane trumny mają malowane wieka, a w środku znajdują się mumie sprzed ponad 2 tysięcy lat, czyli z czasów, kiedy Egiptem rządziła - pochodząca z Macedonii - dynastia Ptolemeuszy (320 r. p.n.e. - 30 r. p.n.e.).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim byli przodkowie Indian? Czy rzeczywiście przybyli z Azji?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 19:07
13 tysięcy lat temu Cieśnina Beringa, która oddziela dzisiejszą Czukotkę od Alaski została skuta lodem. Dzięki temu stworzył się naturalny pomost między Azją i Ameryką umożliwiający migrację azjatyckiej ludności na nowy kontynent. Tak, według wielu podręczników, zaczyna się historia zasiedlenia Ameryki. Temat ten wciąż jest żywo dyskutowany, bo i przybywa nowych odkryć, a te nie zawsze pasują do istniejącego już schematu.
rozwiń zwiń