Nie żyje Antoni Kopff, twórca przeboju "Do zakochania jeden krok"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:41
Dziś w nocy zmarł Antoni Kopff – pianista, aranżer, kompozytor, twórca wielu przebojów muzyki popularnej. O śmierci 76-letniego artysty poinformowała w mediach społecznościowych jego żona, Danuta.
Antoni Kopff w Opolu w 1995 roku
Antoni Kopff w Opolu w 1995 rokuFoto: PAP/Krzysztof Świderski

"Do zakochania jeden krok", największy hit skomponowany przez Kopffa w 1972 roku, wszyscy znają z wykonania Andrzeja Dąbrowskiego. Mało kto wie, że własną wersję nagrała również rosyjska piosenkarka Swietłana Rezanowa.

Andrzej Dąbrowski - "Do zakochania jeden krok", źródło: YouTube / Polskie Nagrania

Kompozytor miał w dorobku utwory śpiewane również m.in. przez Annę Jantar, Danutę Błażejczyk, Irenę Jarocką oraz zespół Bajm. Kopff napisał też ok. 80 utworów dla Kabaretu Olgi Lipińskiej.

Wiele jego kompozycji wykonywał działający od lat 60. zespół Partita, w którego skład wchodziła przez pewien czas Alicja Majewska, a także grupa Respekt z młodą Krystyną Prońko.

– Od tego wytrawnego znawcy przedmiotu wiele się nauczyłam. Nauczyłabym się zapewne więcej, gdyby zespół się nie rozpadł przedwcześnie – powiedziała wokalistka w jednym z wywiadów.

🔸 Dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Antoni Kopff, znakomity kompozytor, ale także ceniony muzyk - klawiszowiec,...

Opublikowany przez Jedynka - Program 1 Polskiego Radia Czwartek, 11 lutego 2021

Kopff był również producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie. W 1983 roku, jako juror Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Młodzieżowej w Katowicach, zwrócił uwagę na występujący w nim niepozorny duet.

- Siedziałem dość daleko, Spodek to nie jest mała hala. Widać było jedną rzecz – oczy śpiewającego. Odniosłem takie wrażenie, że ten facet śpiewa do mnie.

W ten sposób rozpoczęła się wielka kariera zespołu Universe, zaproszonego po tym występie na festiwal w Opolu przez Kopffa, który był jego dyrektorem.

Kopff o odkryciu zespołu Universe, źródło: YouTube / universep

Antoni Kopff urodził się 19 sierpnia 1944 roku w Tarnowie. Ukończył Wychowanie Muzyczne w Studium Nauczycielskim w Krośnie. Pracował jako realizator dźwięku w Rozgłośni Rzeszowskiej Polskiego Radia. W latach 1989-1991 był wykładowcą w PWSFTiTV w Łodzi.

Jeżeli zapamiętam melodię, to znaczy, że słuchacze również ją zapamiętają, jeżeli nie – zmieniam dotąd, aż uda mi się powtórzyć ostateczną wersję Antoni Kopff  

kc

Czytaj także

Nie żyje kompozytor Antoni Kopff. Miał 76 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:10
Nie żyje kompozytor Antoni Kopff - poinformował Program 1 Polskiego Radia. Muzyk miał 76 lat.
rozwiń zwiń