Jakie tajemnice skrywa Kokon Łabędzia?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 20:00
Łabędź to jeden z gwiazdozbiorów letniego nieba. W jego środku znajduje się źródło gigantycznego promieniowania kosmicznego tzw. Kokon Łabędzia. Więcej na ten temat powiedzą w "Eurece" dr hab. Sabrina Casanova i prof. Jacek Niemiec.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AstroStar/shutterstock.com

Poza tym w audycji:

- czy środek Ziemi jest w środku Ziemi? Obserwacje dokonane przez 80 sztucznych satelitów nawigacyjnych zostały wykorzystane przez polskich naukowców, po raz pierwszy na świecie, do wyznaczenia środka naszej planety.

***

Na audycję "Eureka" we wtorek (20.04) po godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

kk

Zobacz więcej na temat: Dorota Truszczak

Czytaj także

Mikołaj Kopernik. Czego wciąż nie wiemy o słynnym astronomie?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 19:07
19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, który ma być wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców. Święto obchodzone jest od ubiegłego roku, a datę wyznaczono nieprzypadkowo - jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika, który otwiera poczet polskich uczonych o światowej renomie. W uznaniu zasług na polu astronomii Kopernik został zatem patronem wszystkich polskich uczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łazik Perseverance. Dlaczego pokładamy w nim tak duże nadzieje?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 20:45
"Zbudowanie bazy na Marsie jest możliwe, ale bez łazika Perseverance się nie uda" - uważają badacze kosmosu. Dlaczego takie nadzieje pokładane są w ponadtonowym, oprzyrządowanym jak nigdy dotąd, pojeździe? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na Marsie istniało życie?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 20:47
W poprzednim miesiącu na Marsie wylądował amerykański łazik Perseverance, którego jednym z zadań jest poszukiwanie śladów życia na Czerwonej Planecie. Do czego mogą przybliżyć nas próbki gruntu marsjańskiego?
rozwiń zwiń