Radiowa Jedynka zaprasza na wspólną majówkę

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 06:45
W długi weekend majowy Program 1 Polskiego Radia zaprezentuje bogaty wachlarz audycji, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Pojawi się dużo audycji historycznych, naukowych, kulturalnych oraz relacje z uroczystości państwowych. Nie zabraknie oczywiście także znakomitych słuchowisk. Jedynka będzie nadawać w czasie majówki wyłącznie polskie piosenki.
Konstytucja 3 maja - księga faksymilowo-reprintowa w Sali Chorągwianej Pałacu Prezydenckiego
Konstytucja 3 maja - księga faksymilowo-reprintowa w Sali Chorągwianej Pałacu PrezydenckiegoFoto: prezydent.pl

W sobotę (1 maja) Program 1 Polskiego Radia zawitał do Zakopanego. Na antenie radiowej Jedynki pojawiły się wywiady z muzykami i organizatorami festiwalu (relacje w "Wolnej sobocie", "Jedynym takim miejscu" oraz prowadzone z Zakopanego audycje: "Muzyczna Jedynka" (godz.14.00-15.00) i "Przebojowa dekada" (godz.16.00-18.00).


czytaj więcej
Jedynka Jazz banner 1200x660.jpg
Jazzowa majówka z Programem 1 Polskiego Radia!

O godz. 20.30 rozpocznie się koncert "Andrzej Zaucha – Songbook". Program koncertu powstał z utworów ułożonych chronologicznie według dat ich nagrywania. Taki porządek utworów znakomicie naświetla drogę artystyczną artysty i w ciekawy sposób pokazuje kierunek rozwoju jego artystycznego języka. Oprócz znanych przebojów "Byłaś serca biciem" , "C’est la vie", "Siódmy rok" usłyszymy wiele innych, często zapomnianych utworów, które leżakowały na archiwalnych półkach ponad trzy dekady, a po latach będą przeżywały swoją kolejną premierę, ale już w jazzowej odsłonie.

Czytaj też


czytaj więcej
Flaga Polski ok.jpg
Majówka w Polskim Radiu

Janusz Szrom, wspaniały wokalista i główny inicjator projektu jest także autorem opracowania nutowego wszystkich utworów wykonywanych przez Andrzeja Zauchę, które to opracowanie ukaże się wkrótce w formie książkowej.

Dzięki kompleksowej obsłudze medialnej ze strony Polskiego Radia, projektu "Andrzej Zaucha – Songbook" wysłuchać będzie można w sobotę 1 maja o godz. 20.30 na antenie Programu 1. Transmisję wydarzenia będzie można również zobaczyć na portalu Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Programu Pierwszego Polskiego Radia.

***

2 maja (niedziela) w "Muzyce Nocą" (godz. 00.00-03.00) porozmawialiśmy o polskich sukcesach na świecie, z których jesteśmy najbardziej dumni. Polscy sportowcy, artyści, naukowcy odnoszą często spektakularne osiągnięcia na arenie międzynarodowej, rozsławiające nasz kraj. Które momenty związane z tymi dokonaniami dostarczyły nam najwięcej radości i wzruszeń? Towarzyszyć nam będą piosenki i utwory instrumentalne polskich artystów, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie. Zaprasza Robert Kamyk  

Także 2 maja (godz. 16.00-19.00) Finał Piłkarskiego Pucharu Polski. Transmisja meczu Raków Częstochowa - Arka Gdynia.

Wieczorem (godz. 21.00) wyemitowaliśmy słuchowisko Sebastiana Reńcy "Śląski gambit" To historia trójki przyjaciół Anny, Lothara i Wiktora, którzy wychowali się we Lwowie, a po wybuchu wielkiej wojny ich drogi rozeszły się. Ponownie spotykają się gdy odrodzona Polska walczy o swoje granice. Lothar jest pracownikiem niemieckiego wywiadu, zaś Anna i Wiktor są w polskim wywiadzie. Wkrótce ma wybuchnąć kolejne powstanie na Śląsku. Trwa walka wywiadów i przygotowania do trzeciego powstania. O jego sukcesie ma zdecydować skoordynowana akcja wysadzenia torów i mostów na liniach kolejowych, co uniemożliwiła Niemcom przerzut na Górny Śląsk regularnych formacji wojskowych. Anna i Wiktor są po jednej stronie barykady, a Lothar po drugiej. Czy zwycięży ich dawna przyjaźń, czy zostanie pokonana przez wojnę?

***

W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, która była  pierwszym takim aktem w Europie i drugim na świecie. W cyklu audycji "Eureka" od 26 do 30 kwietnia, po godz. 19.30 jeden z tematów był poświęcony temu wydarzeniu sprzed ponad dwóch wieków. Czytaj więcej>>>


Czytaj też
kusy.jpg
Wiosenna oferta radiowej Jedynki

Poza świętem Konstytucji - 3 maja to także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski, dlatego w poniedziałek w godz. 6.00-9.00 zapraszamy na audycję "Familijna Jedynka", a niej "Kobieta w koronie – dobra marka". Czy(m) ten nieco archaicznie brzmiący królewski tytuł może nas współcześnie zaskoczyć – w odniesieniu do samej bohaterki dnia – Maryi, ale także innych kobiet, którym ‘korona z głowy nie spada’, bo nie są  ‘królewnami z bajki’. To przytyk, czy przywilej?

Królowa to oczywiście władczyni, która panuje nad swoimi poddanymi. Ale to także pocieszycielka, orędowniczka. I przede wszystkim matka. W jaki sposób przejawia się to w konkretnym życiu opowiedzą kobiety - psycholog, socjolog, teolog, lekarka i mama.

Królowanie jako 'dobrą markę" Prymasa Stefana Wyszyńskiego przywołają autorzy premierowych publikacji inspirowanych jego oryginalnym rozumieniem osobistej i narodowej relacji z Kobietą w koronie.

3 maja, w godz. 10.00-12.00, w audycji "Czas pogody" o bohaterskiej postawie podczas wojny gwiazd przedwojennego kina. Polskie kino międzywojenne i pierwsze superprodukcje historyczne: "Cud nad Wisłą", "Dla Ciebie , Polsko", "Pan Tadeusz" i "Na Sybir" - to przykłady filmów mających silne patriotyczne przesłanie i jednocześnie wysoki poziom artystyczny, o którym opowiadał filmoznawca z Filmoteki Narodowej Michał Pieńkowski. Czytaj więcej>>>

Z kolei w audycji "Eureka" (godz.19.30-20.00) – 100 lat od wybuchu III powstania śląskiego. W sierpniu 1919 roku wybucha pierwsze powstanie śląskie stłumione przez Niemców po paru dniach. Niemal rok później - po licznych aktach terroru ze strony niemieckiej, wybucha drugie powstanie śląskie, które obejmuje już większy obszar - także okręg przemysłowy i część powiatu rybnickiego. Przywódcą obu tych powstań był Alfons Zgrzebniok. – jeden z założycieli Związku Powstańców Śląskich. W marcu 1921 roku przeprowadzony zostaje plebiscyt na Górnym Śląsku, na podstawie wyników którego Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa miała zaproponować podział Śląska, ale jego wyniki nie zadowalają Ślązaków, którzy decydują się na trzecie powstanie, które wybuchło sto lat temu, w nocy z 2 na 3 maja. Powstanie to miało ogromne znaczenie dla dalszych losów nie tylko Śląska i Ślązaków, ale i dla odbudowującej się po latach niewoli Rzeczpospolitej. A o jego znaczeniu – także międzynarodowym, o przebiegu, o losach Powstańców i o przez wiele lat zapomnianym dyktatorze III Powstania - o  Wojciechu Korfantym opowiadali: dyrektor Instytutu Myśli Polskiej imienia Wojciecha Korfantego profesor Zygmunt Woźniczka – historyk z Uniwersytetu Śląskiego i profesor Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN - syn powstańca śląskiego - wybitny znawca historii gospodarczej Polski i najnowszych dziejów naszego kraju, autor m.in. Kroniki Narodzin II Rzeczpospolitej

W poniedziałek na koniec dnia zapraszamy na audycję "Historia żywa" (godz. 23.05). Ona zyskała miano Wielka. On  w tym samym czasie  miano ostatni. Caryca Katarzyna  II – księżniczka pruska urodzona w Szczecinie,  zaliczana do najwybitniejszych władców i reformatorów Rosji, nazywana matką narodu, a przez francuskiego myśliciela  epoki Woltera „Semiramidą Północy” oraz – Stanisław August Poniatowski, ostatni król Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jej niedoszły reformator,  współtwórca Konstytucji 3 maja, władca pechowy czy nieudolny? - to bohaterowie audycji.

A co jeszcze wiosną w radiowej Jedynce? Posłuchaj dyrektora Programu 1 Polskiego Radia:

Zapraszamy do słuchania radiowej Jedynki!

Zobacz więcej na temat: Maj

Czytaj także

Więcej deszczu czy słońca? Jaka pogoda w majówkę? Prognoza IMGW

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 08:05
Długi weekend majowy, według obecnych prognoz, zapowiada się raczej chłodno i deszczowo. Według IMGW, nie ma co liczyć na "nagły wybuch ciepłej pogody". 
rozwiń zwiń