Zeszyt, który stał się legendą światowej matematyki

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 20:00
Przedwojenny Lwów, klimatyczna kawiarnia, marmurowe stoliki i... gruby zeszyt w kratkę - tak narodziła się naukowa legenda na skalę światową, czyli 190 nierozwiązanych problemów matematycznych.
Stefan Banach
Stefan BanachFoto: PAP/CAF/R. MACKAY PHOTOGRAPHY, LLC/Shutterstock

W audycji "Eureka" będziemy mówić o tzw. księdze szkockiej, której nazwa pochodzi od lwowskiej Kawiarni Szkockiej, zlokalizowanej w centrum miasta, przy Placu Akademickim 9, w pobliżu starego gmachu uniwersytetu. 17 lipca 1935 roku Stefan Banach, matematyczny geniusz, dokonał pierwszego wpisu w księdze.

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

Obecnie nazwisko Banacha jest drugim, po Euklidesie, najczęściej wymienianym nazwiskiem w matematyce. Komu zawdzięczamy to, że zwykły zeszyt z lat 1935-1941 stał się legendą światowej matematyki, symbolem Lwowskiej Szkoły Matematycznej? Jakie były losy księgi? Ile zawartych w niej zadań zostało już rozwiązanych? 

O tym będziemy rozmawiać z prof. Stanisławem Domoradzkim z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

Kiedy inni się śmieją, nam także łatwiej się uśmiechać. Kiedy inni panikują, możemy również odczuwać zaniepokojenie. Czyli część emocji przejmujemy od osób w naszym otoczeniu. Ale czy zawsze? Jak wtedy działa nasz mózg? O tym opowie dr hab. Ewelina Knapska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

***

Na audycję "Eureka" we wtorek (6.07) po godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

kk

Zobacz więcej na temat: Dorota Truszczak

Czytaj także

Dzikie zwierzęta w miastach. Jaki to ma wpływ na ich ewolucję?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 20:50
Do niedawna badania w zakresie biologii ewolucyjnej były prowadzone w środowisku naturalnym. Nasza planeta staje się jednak w coraz większym stopniu zurbanizowana i sporo dziko żyjących gatunków na stałe związało się z miastami. Jaki jest wpływ osiedli ludzkich na żyjące tam kręgowce? Czy ewolucja w miejskim środowisku przebiega inaczej niż w naturalnych warunkach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tworzy się nowoczesne soczewki wykorzystywane w okulistyce?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 11:36
Elektroaktywne elementy, które w czasie milisekund potrafią zapewnić wrażenie utrzymania stałej ostrości widzenia, bez względu na odległość czy warunki oświetlenia oraz specjalne mikrobaterie do zasilania soczewki o żywotności ponad 50 lat cyklicznego ładowania - to tylko niektóre nowe technologie, które testuje się w implantach soczewkowych stosowanych w chirurgii oka.
rozwiń zwiń