Grunt to rodzina

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 10:00
Więzi rodzinne w Polsce wbrew powszechnej opinii nie zanikają. Są równie mocne jak przed laty.
Audio

Dla większości z nas rodzina jest najważniejszą sprawą w życiu. Nie prawdą jest także to, że coraz więcej młodych osób odrzuca instytucję małżeństwa.

 - Z badań, które prowadzimy wynika, że udzie chcą zakładać rodziny – zapewniała podczas „Wieczoru „Naukowego” doktor  Anna Matysiak, ekonomista – demograf.

Polacy są zainteresowani tym, aby żyć w rodzinie, wspierać swoich rodziców,  mieć dzieci i je wychowywać. Pozornie wydaje się, że jest zupełnie inaczej. Z roku na rok rodzi się mniej dzieci, ludzie coraz później decydują się na ślub i zakładanie rodziny. Jednak to nie ludzie, ani trendy kształtują taki stan rzeczy, a rzeczywistość.

- Świat się zmienia, świat wpływa na przykład opóźnianie decyzji o założeniu rodziny –stwierdziła stanowczo Matysiak.

Jej zdaniem odkładanie tych decyzji wynika z odpowiedzialności młodych osób. Zanim założą rodzinę chcą mieć pewność, że będą w stanie ją utrzymać.

Podobny pogląd podczas  dyskusji nad rodziną wyraził doktor Krzysztof  Tymicki.

- Nie zmienił się sposób myślenia, ale warunki zewnętrzne- potwierdził tezę socjolog.

Podczas rozmowy w studiu Jedynki rozmówcy poruszyli temat kohabitacji. Jest to coraz popularniejszy w Polsce model związku.

- O ile na początku lat 90. niewielki odsetek ludzi żył w kohabitacji, tak w ostatnich latach zaobserwowaliśmy duży wzrost tego zjawiska – potwierdziła wzrost zainteresowania tego typu relacją doktor Matysiak.

Przed zawarciem małżeństwa w kohabitacji żyje około trzydziestu procent osób.

- Tak naprawdę jeśli pary decydują się na to, żeby wspólnie zamieszkać, robią to myśląc o małżeństwie, kohabitacji jako o etapie nieformalnym, jako o takim etapie testu, dotarcia się. To małżeństwo gdzieś tam z tyłu głowy cały czas jest – tłumacza psycholog, Monika Młynarska.

W audycji „Wieczór Naukowy” udział wzięli: dr Anna Matysiak – ekonomista, demograf, dr Monika Młynarska-  psycholog, dr Krzysztof Tymicki - socjolog, demograf.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć „Wieczór Naukowy”  w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

 

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak