Polacy opracowali ultraszybki i wiarygodny test na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 10:30
Niemal od początku pojawienia się koronawirusa i pandemii przez niego spowodowanej, polscy badacze włączyli się w prace związane z poznaniem mechanizmów jego działania, możliwości leczenia i diagnozowania. W ostatnich dniach zakończyły się badania kliniczne panelu SARS-CoV-2, diagnostycznego systemu, który ma wykrywać skutecznie i bardzo szybko zakażenie koronawirusem.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Cryptographer

O rozwiązaniu opracowanym przez polskich badaczy i inżynierów, teście który pozwala w sposób ultraszybki i wiarygodny wykryć koronawirusa, opowie w "Eurece" dr Kamil Gewartowski - biotechnolog, kierownik projektu.

Poza tym w audycji:

mikroskop_ok.jpg.jpg
"Eureka" w Programie 1

W 2010 roku w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk powstał startup Scope Fluidics - spółka, która wyspecjalizowała się w tworzeniu systemów diagnostycznych dla medycyny.

Jednym z największych osiągnięć badaczy z IChF PAN jest opracowanie m.in. systemu BacterOMIK - rozwiązania, które pozwala na identyfikację bakterii odpornych na antybiotyki, co ma ogromne znaczenie wobec powstawania groźnych bakterii antybiotykoopornych, na które nie ma leków.

Metoda opracowana przez zespół prof. Piotra Garsteckiego uznana została za jedną z przełomowych technologii medycznych w prestiżowym konkursie Amerykańskiego Towarzystwa Chemii Klinicznej.

O opracowanym rozwiązaniu i o jego możliwości wdrożenia opowie w Programie 1 prof. Piotr Garstecki, profesor w IChF PAN i szef Scope Fluidics.

***

Na audycję "Eureka" ("Wieczór Odkrywców") w poniedziałek (26.07) po godz. 19.30 zaprasza Krzysztof Michalski.

kk

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Michalski

Czytaj także

Superantybiotyki - degradery. Czym się różnią od klasycznych leków?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 07:54
W trakcie pandemii COVID-19 gwałtownie wzrosła antybiotykoterapia. Jeśli nie znajdziemy innej ścieżki terapii, to czeka nas globalny wzrost szczepów bakterii opornych na leczenie antybiotykami. Szacuje się, że efektem tego, na zakażenia bakteryjne będzie umierać 10 milinów ludzi rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna obliczeniowa, połączenie medycyny z informatyką

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 21:18
Medycyna obliczeniowa to nowa gałąź nauki, będąca połączeniem medycyny z informatyką. Dzięki metodom obliczeniowym możliwe staje się zastosowanie coraz bardziej spersonalizowanego leczenia, które jest skuteczniejsze i obarczone mniejszą liczbą skutków ubocznych. Jak sztuczna inteligencja może wspierać pracę lekarzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebro w medycynie i życiu codziennym. Może powodować objawy niepożądane?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 10:00
Z uwagi na swoje odkażające właściwości srebro jest chętnie wykorzystywane w produkcji m.in. opatrunków medycznych. Z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "International Journal of Molecular Sciences" wynika jednak, że urządzenia medyczne stosowane w szpitalach, mogą powodować akumulację srebra w wątrobie u pacjentów cierpiących na choroby tego układu. Czy nadmiar srebra może być szkodliwy dla naszego organizmu?
rozwiń zwiń