Reportaż w Jedynce - "Radość i medycyna"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2010 08:00
Czy można być jednocześnie wybitnym lekarzem i wybitnym artystą? Okazuje się że tak!

Prof. dr hab. medycyny Jerzy Woy-Wojciechowski jest specjalistą ortopedii i traumatologii (był asystentem profesora Adama Grucy). Przez szereg lat był kierownikiem Zakładu Medycyny Nuklearnej i jako pierwszy w kraju wdrożył izotopowe badania układu kostnego. Jest autorem 130 prac naukowych oraz ponad 700 artykułów popularno naukowych, promujących zdrowy styl życia.

Zaangażowanie w działalność naukową nie przeszkodziło mu w realizowaniu pasji artystycznych. Już w czasie studiów medycznych założył i przez 30 lat prowadził wyjątkowy w skali kraju - i prawdopodobnie Europy - Teatrzyk Piosenki "Eskulap", w którym występowali lekarze.

Jest kompozytorem ponad 200 piosenek, w tym tak popularnych przebojów jak "Kormorany" (Piotr Szczepanik") czy "Tylko nie pal" (Maryla Rodowicz). Jest  ponadto prezesem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego wybranym w tajnych wyborach w 1987 roku - i tę funkcje nieprzerwanie pełni do dzisiaj.

Zarówno o muzyce jak o medycynie mówi z miłością i pasją. Podkreśla wpływ "stanu ducha" na stan zdrowia somatycznego,  jako że  "lekarz nie może być specjalistą od chorego zęba czy złamanej nogi - lekarz musi być specjalistą do chorego człowieka".

Tę zasadę realizuje od lat w praktyce własnej  i przekazuje ją kolejnym pokoleniom lekarzy

Reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego "Radość i medycyna"  w Jedynce w niedzielę o godz. 18:10.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak